Co by mohlo více symbolizovat Velikonoce v Itálii než kus pečeného jehněčího s plátky česneku a větvičkou rozmarýnu? Jde o jeden z klenotů italské gastronomie, velikonoční zvyk starý více než dva tisíce let. Jak se ale nyní ukazuje, jeho oblíbenost se postupně začíná vytrácet. Podle italského statistického úřad ISTAT klesl počet jehňat poslaných v Itálii na porážku z 4,6 milionů v roce 2010 na pouhé dva miliony v roce 2014.
Ochránci zvířat tvrdí, že současná situace odráží trend z posledních dvou let, kterým je odpor k tomu, aby byla malá jehňátka odtržena od svých matek a odvážena na jatka, často ve věku pouhých čtyř týdnů. Massimiliano a Pino Marabittiovi, dva řezníci z Říma, s tím ale nesouhlasí. "Ochránci zvířat jsou horší než islamističtí fundamentalisté," říká Massimiliano v rozhovoru. "Jaký je rozdíl, když zabijete zvíře, kterému je šest týdnů, šest měsíců nebo šest let?" dodává.
Podle bratrů prodej jehněčího výrazně poklesl, nicméně prý za tím stojí zejména ekonomické problémy, kterým lidé v zemi čelí, než jejich obavy o život zvířat. "Jehněčí je drahé, zejména italské jehněčí," říká Massimiliano. Kilogram italského jehněčího stojí kolem 20 eur (přes 550 Kč). "Stále častěji dochází k tomu, že jsou dováženy všechny druhy masa z východní Evropy, kde ale neprochází těmi samými zdravotními a hygienickými kontrolami, jako je tomu tady v Itálii," popisuje řezník Massimiliano. "A lidé mají málo peněz, takže jdou do supermarketu a kupují si právě toto maso," dodává.
Aktivistka Silvia Fassettaová, jedna ze zakladatelek zvířecího útulku poblíž města Nepi, s tím ale nesouhlasí. Právě toto místo se stalo domovem dvou nejnovějších hvězd na italské mediální scéně - zachráněných jehňátek Elvise a Liny, která figurují na plakátech spolu s italskými herci, hudebníky a televizními osobnostmi v rámci kampaně s heslem: "Přines na letošní Velikonoce oběť, nezabíjej mě."
Kampaň podpořila italská organizace na ochranu zvířat LAV a má velký úspěch, plakáty se objevily v mnoha italských denících. Pokles spotřeby jehněčího je podle Fassettaové důkazem, že kampaň v zemi, kde žije asi pět milionů vegetariánů, funguje. "Pokles spotřeby přišel zejména v posledních dvou letech. A nedávno jsem viděla v jednom z našich největších obchodních řetězců, že prodávají jehněčí za 50 procent ceny. Když se toto děje v předvečer Velikonoc, znamená, že našemu vzkazu společnost rozumí," říká Fassettaová. "Osobně bych dávala přednost tomu, aby lidé nejedli maso vůbec, ale jehněčí je dobrý začátek," dodává.
Z italského velikonočního menu se vytrácí jehněčí
Relax
4. 4. 2015 15:30Zájem Italů o jehněčí je stále menší (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Karel Šanda