Zákon a střevní (ne)pořádek. Zelenější olivy a cukr s hnojivem

Relax
9. 6. 2016 11:11
Italský výrobce natíral olivy síranem měďnatým, aby vypadaly zelenější (ilustrační foto).
Italský výrobce natíral olivy síranem měďnatým, aby vypadaly zelenější (ilustrační foto).

Kola spravedlnosti se na mnoha místech otáčejí hodně pomalu, ale o to rychleji se obrátí žaludek strávníka nad toxickými produkty, které nedávno policejní agentury v rámci Interpolu a Europolu zabavily v 57 zemích světa, napsal list The New York Times.

Máte chuť na předkrm? Co takhle 75 kilogramů kuřecích střev marinovaných ve formalínu, který je jako potravní aditivum zakázaný? Právě tato "pochoutka" se před časem našla v Indonésii, kde se kuřecí střeva konzumují sušená nebo na špejli.

Rádi byste si zobli italské olivy, které výrobce natřel síranem měďnatým, aby vypadaly zelenější? A co cukr říznutý hnojivem v Súdánu? Na nelegální alkohol míchaný a pálený v Řecku, Británii či Burundi se raději ani neptejte.

Podle mezinárodních policejních agentur Interpol a Europol vydělávají zločinci miliony dolarů ročně tím, že podobné a ještě horší produkty prodávají nic netušícím zákazníkům.
Při nedávných společných operacích skončilo v policejních tenatech zhruba 11 tisíc tun padělaného a nebezpečného jídla, a bezmála tisíc hektolitrů falešných nápojů. Jde o největší zátahy Interpolu a Europolu, jaké byly kdy provedeny.

Celníci objevili v Maďarsku, Itálii, Litvě a Rumunsku padělané čokolády a sladkosti do západní Afriky."Falešné a nebezpečné potraviny a nápoje ohrožují zdraví a bezpečnost lidí po celém světě, kteří, aniž by cokoli tušili, nakupují toto potenciálně nebezpečné zboží," řekl Michael Ellis, který vede jednotku Interpolu specializující se na zákroky proti pašování nelegálního zboží a padělání.

V Maďarku, Itálii, Litvě a Rumunsku objevili celníci a policisté padělané čokolády, sladkosti a nealkoholické perlivé víno mířící do západní Afriky. V rámci společné globální operace zatkla jihokorejská policie muže, který pašoval potravinové doplňky obsahující škodlivé látky, přestože byly on-line propagovány jako "čistě přírodní produkty".

Trvalým nebezpečím jsou falešné či nesprávné informace na etiketách produktů, uvádí Interpol. Například v Austrálii byla dodávka arašídů přebalena do jiných sáčků a označena coby dražší piniové oříšky. To ovšem představují kromě finančního podvodu i vážné riziko pro osoby trpící těžkou alergií na ně.

Při dalším zátahu objevila policie v Bolívii skladiště, kde zabavila tisíce plechovek levných sardinek a falešné etikety, které by z nich prostým nalepením vytvořily slavnou peruánskou značku.

A ve východní Číně policie zasáhla ve dvou dílnách, kde se z čistě chemických látek vyráběly mořské medúzy, které nikdy moře ani neviděly. Zato obsahovaly vysoké množství takových "lahůdek", jako je hliník.

Medúzy jsou v některých částech Číny oblíbené především v letních měsících, kdy si je lidé krájejí na tenké plátky do salátu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Oliver Berg; Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ