Evropští výrobci keramických obkladů žádají změny legislativy

Relax
21. 6. 2015 07:00
Kongres CET.
Kongres CET.

V uplynulých dnech proběhl v Praze kongres CET; setkání svazu evropských výrobců keramických obkladů, jež uspořádala společnost Lasselsberger, největší výrobce keramických obkladů v České republice, se zúčastnilo třicet představitelů členských států Evropské unie.

V rámci programu kongresu proběhla mimo jiné valná hromada, která umožnila diskutovat o nejnovějších statistikách, trendech a o důležitém vývoji v oblasti právních předpisů. Při určování konkurenceschopnosti tohoto průmyslového odvětví na mezinárodní úrovni totiž může hrát vývoj v oblasti právních předpisů velice významnou roli.

Evropská unie by měla zlepšit dozor a sjednotit legislativu členských států, shodli se výrobci

V současné globalizované ekonomice existuje řada způsobů, jakými lze zlepšit konkurenceschopnost evropského průmyslu keramických obkladů a dlažeb. Jedním z nich jsou Dohody o volném obchodu (FTA), zejména Transatlantická dohoda o obchodu a investicích (TTIP), o které se v současné době jedná mezi USA a Evropskou unií. Dále je zapotřebí lepší dozor nad trhem v rámci Evropské unie a zavedení povinného značení původu keramických obkladů a dlažeb pro větší transparentnost a zajištění bezpečnosti výrobků. Správnou cestou je mimo jiné spuštění účinných nástrojů na ochranu obchodu reagující na přetrvávající neexistenci podmínek tržního hospodářství v Číně. Podstatný je také systém pro obchodování s emisemi v roce 2030, který zaručí spravedlivé a rovné podmínky mezi výrobci keramických obkladů a dlažeb v Evropské unii a jejich konkurenty na dalších trzích ve světě.

CET věří, že političtí činitelé přijmou odpovídající opatření k vyřešení těchto záležitostí na úrovni Evropské unie. Roman Blažíček, jednatel společnosti Lasselberger, dodává, že cestou do pekel je eurounijní politika v oblasti energetiky. "Většina výrobců stavebních hmot patří mezi energeticky náročné spotřebitele, a tyto náklady jsou ve srovnání se zahraničními konkurenty výrazně větší. Místo aby tyto peníze zůstaly v našem oboru a použily se na inovace a nové investice do technologie, jdou vlivem přijatých zákonů povinně do energetiky, což nás pak v konkurenčním boji nesmírně poškozuje. Snížení tržního podílu českých výrobců znamená především negativní dopady na státní rozpočet, snižování odvodů ve formě přímých i nepřímých daní vlivem odlivu daňových příjmů z České republiky, ale zejména také související úbytek pracovních míst v regionech," popisuje situaci Blažíček a upozorňuje: "Velkým problémem je také Čína, která nesplňuje řadu kritérií, ale existují tendence přimhouřit oči a do hry ji vpustit, což pro naše ekonomiky může mít fatální dopady." Zároveň soudí, že je třeba apelovat na spotřebitele, že existuje kvalitativní rozdíl mezi keramikou z EU a keramikou dováženou z Číny.

"Naše firma pokračuje ve více než sto třicetileté tradici českých keramiček. Je nejen v rámci západočeského regionu významný zaměstnavatel, exportér, ale také sponzor řady aktivit od sportu přes kulturu až po neziskové organizace. Firma přežila období krize, investuje do modernizace závodů, rozvíjí své aktivity, udržuje okolo 1 500 pracovních míst. Díky exportům obkladů Rako do celého světa považuji za nutnost být u zdroje informací ovlivňující chod a vývoj keramického průmyslu v Evropě. Naše společnost pořádala kongres symbolicky v prostorách hotelu Imperial, kde jsou právě keramické obklady Rako již více než 100 let. Udržet keramickou výrobu v Evropě dalších 100 let závisí i na politické odpovědnosti Evropské unie, která v několika posledních letech díky svým rozhodnutím zhoršila konkurenceschopnost našeho průmyslového odvětví. Pevně věřím, že proklamovaná podpora evropského průmyslu nezůstane pouze ústním vyjádřením některých politiků, ale bude konkrétními kroky reálně naplněna," doufá Blažíček.

Nové možnosti nabízejí trhy Blízkého Východu, Kanady i Afriky

Z hlediska prodejů a tržeb zůstal v roce 2014 evropský průmysl keramických obkladů a dlažeb stabilní. Objem exportu mimo Evropskou unii se v roce 2014 i nadále zvyšoval a dosáhl 3,48 miliard euro , oproti 3,41 miliardám v roce 2013, přičemž toto číslo představuje téměř třetinu celkové produkce Evropské unie.

Lasselsberger, který je členem keramické unie již pět let, hodnotí letošní rok shodně. "Výsledky za první letošní čtvrtletí jsou téměř na desetiny procent identické s loňským rokem. Letošek pro nás není ve znamení růstu ani poklesu, ale stability a taková jsou i naše očekávání pro zbytek roku," nastiňuje vývoj Roman Blažíček. Co se týče exportu, tak dodává, že pro značku RAKO je v tuto chvíli klíčová Evropa. "Nechceme na ní ale být závislí. Hledáme možnosti na Blízkém Východě, v Kanadě i v Africe," dodal Blažíček a pokračoval: "Musíme hledat alternativy, kde naše výrobky prodat. To nás donutilo obrátit pozornost k zahraničí a začali jsme se výrazněji orientovat na export. Na druhou stranu stále apeluji na účastníky tuzemské výstavby, ti by měli projevit určitou společenskou odpovědnost a hledat formy vzájemné spolupráce, aby pro ně nebyla klíčovým a rozhodujícím parametrem výběru pouze cena dovezeného materiálu, bez ohledu na jeho kvalitu s ní související služby, aby bylo na jednotlivé zakázky pohlíženo komplexně. Proti určitým cenovým rozdílům stojí daná vyšší přidaná hodnota. Podporujme výrobky těch, kteří je vyrábějí v Čechách, protože podporujeme státní rozpočet, potenciál dalšího uvolnění peněz do stavebnictví - na dopravní infrastrukturu, na veřejné stavby - školy, nemocnice a podobně. Zkusme společně rozhýbat českou ekonomiku, nikoliv ekonomiky okolní."

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ