Indie: další pokus o zákaz ručního vybírání fekálií z latrín

Relax
8. 9. 2013 08:30
Vybíráním záchodů se v Indii živí mnoho rodin (ilustrační foto).
Vybíráním záchodů se v Indii živí mnoho rodin (ilustrační foto).

Indičtí poslanci schválili dlouhou dobu slibovaný zákon, který zakazuje ruční vybírání fekálií z latrín. V Indii to tradičně provádějí lidé patřící mezi nejnižší třídu "nedotknutelných" podle dávné indické kastovní hierarchie. Ta byla v zemi sice dávno zrušena, ale v praxi v mnoha oblastech stále funguje.

Ruční vybírání záchodů bylo v Indii nelegální už na základě zákona přijatého v roce 1993, který ale na situaci prakticky nic nezměnil. Nyní se vláda znovu pokouší změnit tuto praktiku novým zákonem, jenž stanovuje trest za zaměstnávání vybíračů záchodů, kteří k odstraňování fekálií nepoužívají nic jiného než bambusové koše a kbelíky.

"Tato odlidšťující praktika není v souladu s právem člověka na důstojný život," řekla před schválením zákona ministryně spravedlnosti a pro menšiny Selja Kumariová. Nový zákon krom zákazu zaměstnávání ručních vybíračů záchodů vytváří programy, které rodinám, jež se tradičně tímto povoláním živily, poskytne přeškolení a pomoc.

Vybírači patří tradičně ke kastě dalitů, kdysi známých jako nedotknutelní, kteří byli považováni za vyděděnce na dně dědičného kastovního systému.

Podle nového zákona kdokoli, kdo si najme člověka na vybrání nesplachovacího záchodu, riskuje roční vězení nebo pokutu až do výše 50 tisíc rupií (asi 15 400 korun), případně obojí.

Zákon zakazuje také výstavbu nesplachovacích toalet a obsahuje i sankce pro městské úřady, které budou zaměstnávat čističe odpadních systémů bez odpovídajících ochranných obleků. V hloubi indických septiků a kanalizací se běžně pohybují dělníci svlečení do spodního prádla a vybavení pouze motyčkou a dřevěnou tyčí.

Více než 600 milionů Indů ovšem ani stále ještě nemá dokonce ani ten nejprimitivnější záchod a často se "vyměšují pod volným nebem" u silnic, v příkopech či na polích.

Ministr pro rozvoj venkova Džajrám Rámeš vyvolal v loňském roce v hluboce nábožensky založené zemi kontroverzi, když prohlásil, že v Indii je "víc chrámů než záchodů" a dodal, že Indie má "značný přebytek božství a deficit čistoty".

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ