Mladá architektura
Mjölk mají za sebou cestu ze sauny na rozhlednu
05.05.2013 11:42 Původní zpráva
Na rozdíl od jiných architektů své stavby jen nenavrhují, ale někdy také budují vlastníma rukama v terénu. Třeba i ilegálně. Pět spolužáků z Liberce sdružených ve studiu Mjölk má za sebou už více než stovku projektů a několik cen. Podle jejich návrhů stojí rodinné i bytové domy, knihovna nad korunami stromů, rozhledna či sauna. Další rozhledna z jejich dílny má vyrůst na Božím Daru.
Název vašeho studia není zrovna typický. Proč právě Mjölk?
Daniel Rohan: Zakládající členové hledali název s knížkou švédštiny v ruce. Jan Vondrák má na tuto zemi rodinné vazby a mjölk (česky mléko, pozn. red.) bylo nejkrásnější slovo, které našli.
Severského ducha mají i stavby, které navrhujete. Nejde tedy o náhodu?
Daniel Rohan: Odkaz severské architektury je u nás zřetelný. Máme ten styl rádi. A kluci tam teď jezdí i rybařit.
V Česku je řada architektů či studií, která jsou na trhu déle než vy, a přesto nejsou tolik vidět. Jak to, že právě o vašich projektech se mluví?
Daniel Baudis: My jsme do práce naskočili hned po škole a v době, kdy zakázky velkých administračních budov živící architektonický ateliér několik let už nebyly úplnou samozřejmostí. Být vidět je pro nás jedním z předpokladů jak se dostat ke klientům, se kterými chceme stavět. Vyrostli jsme na mladých rodinách - rodinných domech, kde se vždy potýkáme s nějakou zvláštností.
Daniel Rohan: Chce to hodně nadšení. Malé zakázky jsou k přežití těžké.
Jedním z prvních vašich projektů byla sauna, kterou jste postavili bez povolení uprostřed liberecké přehrady. I takové stavby jsou nutné k medializaci studia?
Daniel Rohan: Sauna tam vydržela zhruba tři měsíce, ale pak musela být odstraněna. Byl to čin v rámci veřejného prostoru. Pro lidi. Máme zkušenost, že co je veřejné, dobře funguje i v médiích. Ale prvotní plán či nějaký kalkul v tom tehdy nebyl.
Daniel Baudis: Platforma, která stojí uprostřed přehrady, dráždí studenty architektury už roky. Když jsme rozjížděli studio, ubíjelo nás, že dokončení staveb, které jsme navrhli, bude trvat roky. Chtěli jsme něco realizovat hned, a proto jsme se rozhodli postavit tu saunu sami, vlastníma rukama. Podobně vznikla i Knihovna v zahradě. Jednoduše jsme se zvedli od počítačů a šli to postavit.
* Co se stalo se saunou, která musela po třech měsících opustit libereckou přehradu?
* Jak to bylo s legendárním Domem pro baletku za milion korun, který Mjölk navrhli?
* Jak dlouho trvala realizace rozhledny Vokurka?
* Jak vypadá týmová architektonická práce v pěti? Nevypukne někdy "ponorka"?
* Jak se mladým architektům líbí satelity rodinných domů?
* Jak podle nich vypadá ideální bydlení?
Odpovědi na tyto otázky a spoustu dalších najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které bude v prodeji v pondělí 6. května.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.