Vezměte to od podlahy

Relax
25. 10. 2016 05:03
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Podlahy v domě či bytě jsou více než jen plochou, po které každý den chodíme. Vhodně zvolená krytina na podlahu utváří vzhled celé místnosti a dodává ji výraznou atmosféru.

Při výběru podlahové krytiny je potřeba přihlédnout k několika kritériím. Mezi ně lze zahrnout vhodnost materiálu, kvalitu a cenu materiálu, a samozřejmě také design. Důležitou roli ve výběru podlahy hraje celkový vzhled interiéru.

Výrobci v současnosti nabízejí široký výběr materiálů, přičemž velký důraz kladou na jejich kvalitu a zpracování. Pokud se rozhodnete pro laminátovou podlahu, můžete počítat se širokou nabídkou vzorů, vysokou odolností a stálostí materiálu. Další předností je snadná manipulace a lehká pokládka. Dřevo dodává prostoru přírodní nádech, nadčasovost a věčnost. V současné době jsou velmi oblíbené vinylové podlahy a svůj návrat zažívá i korek.

Laminát - dokonalý všeumělec
Vyhledávaným materiálem, vzhledem ke svým pozitivním vlastnostem, je laminát. Nabízí různorodé varianty vzhledu, vysoký stupeň zatížitelnosti, stabilitu a rovněž nenáročnou údržbu. Dnešní laminátové podlahy přinášejí přírodní vzhled (většinou dřeva) a inovativní povrchové struktury, které zajišťují příjemnou a útulnou atmosféru v místnosti. "Vzhledem k tomu, že tento materiál má minimální konstrukční výšku, je ideální pro rekonstrukci a modernizaci obytných prostor. Pokládka je rychlá a jednoduchá téměř na každém povrchu. Patří mezi nejodolnější typy podlahových krytin, proto se nemusíte obávat ani barevných změn v důsledku UV záření," přibližuje Radim Kuřátko, odborník na podlahové krytiny z projektových marketů Hornbach, a dodává: "Laminát zvládne nápor židle na kolečkách a odolá i propálení cigaretou."

Ilustrační foto.Ušlechtilé dřevo
Pokud chcete přírodní materiál pod nohami nejen vnímat, ale i cítit, sáhněte po dřevě. Umožní vám příjemný, měkký a teplý dotyk přímo s podlahou. Hotové dřevěné podlahy jsou, kromě těch z masivního dřeva, jedinou podlahovou krytinou z pravého dřeva, kterou zvládnete lehce položit sami. Toto umožňuje jejich typická vícevrstvá struktura.
Specifickými ukazateli vysoké kvality dřevěných podlah jsou ušlechtilé dřevo, povrch a barevný odstín. V kvalitě hraje velkou roli i druh dřeva a jeho vlastnosti. Různé druhy dřeva se liší vzhledem (barvou, barevnou sladěností a strukturou povrchu), tvrdostí (dřevo z jehličnatého stromu je měkčí, zatímco dřevo z listnatého stromu tvrdší) a schopností absorbovat vlhkost.

Dřevo dodává místnosti přirozený jas a teplo. K dostání je dostatečné množství druhů, barevných odstínů, povrchů a dekorů. Lze ho navíc obrousit či případně zrenovovat. Tvarově jsou dřevěné podlahy vysoce stabilní a to i při výkyvech vlhkosti v daném prostoru. Plovoucí pokládání lze aplikovat na téměř každý podklad.

Korek opět v módě
Současným trendem je návrat k přírodě a přírodním materiálům. Korek představuje tu nejekologičtější volbu, jelikož se získává z kůry dubu korkového bez nutnosti pokácet celý strom. Korek má celou řadu pozitivních vlastností. Svojí unikátní houbovitou strukturou tvoří výbornou ochranu proti chladu a hluku. Má malou tepelnou vodivost a navíc vyzařuje vlastní teplo. Při pohledu i dotyku působí teplým dojmem. Korek je mimořádně pohodlný a díky přirozené izolaci kročejového hluku i velmi tichý. Má přírodní vzhled, harmonickou paletu barev a lze ho zakoupit v celé řadě barevných a dekorových vyhotovení. Pokládka korkové podlahy nezabere příliš času. Pomocí plovoucího pokládání bez lepení je rychlá a snadná.

Nenáročný a trendový vinyl
LVT je nejoblíbenější podlahovou krytinou současnosti. Tato zkratka znamená "Luxury Vinyl Tiles", anglické označení pro vysoce kvalitní stylové podlahové krytiny vyrobené z vinylu. Krytiny LVT se vyznačují svojí silnou povrchovou strukturou, která umožňuje dosáhnout autentický vzhled dřeva, dlaždic či keramiky. Mají dlouhodobou životnost, vynikající odolnost vůči hluku a jsou nenáročné na údržbu.

Na trhu se nabízejí dvě varianty LVT - celovinylové lamely a hotové vinylové podlahy. Celovinylové lamely jsou jen z vinylu, proto jsou vhodné i do vlhkých místností, jako kuchyně nebo koupelna. Další varianta, hotová vinylová podlaha, se skládá z jedné vrstvy vinylu, která je umístěná na HDF nosné desce. Pro obsah dřeva se tato krytina nedoporučuje do vlhkých místností.

Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Klasické radiátorové vytápění v domácnostech postupně nahrazuje vytápění podlahové. To navíc skýtá mnoho předností, mezi které patří energeticky úsporný provoz, zabudování v podlaze bez rušivých plynů v interiéru, rovnoměrné šíření tepla do celého prostoru či pozitivní vliv na zdraví. Provoz podlahového vytápění je hygienický, jelikož nevíří vzduch v místnosti, stěny a vytápěné plochy tak neznečišťuje unášený prach. Minimální vlhkost stěn brání vzniku plísní a mikroorganismů, což snižuje riziko vzniku alergií.

Při instalaci podlahového vytápění je třeba zohlednit typ podlahové krytiny a její tepelný odpor. "Při tomto způsobu vytápění můžete použít více druhů materiálů podlahových krytin, nejčastěji se však využívají laminátové podlahy," radí Radim Kuřátko z Hornbachu. Někteří odborníci nevidí problém ani v dřevěných parketách, pokud však mají celkovou hloubku do 1 cm. Vhodné jsou též minerální podlahové krytiny, například kámen nebo keramické podlahy. Jestli si nejste jisti výběrem té správné podlahy, nechte si poradit. Ochotně vám pomohou odborníci z prodejen Hornbach po celé České republice.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ