Archeologové v Řecku našli ve starověké hrobce ostatky pěti lidí

Relax
20. 1. 2015 09:30
Hrobka v Řecku (ilustrační foto).
Hrobka v Řecku (ilustrační foto).

Největší starověká hrobka, jakou kdy archeologové v Řecku objevili, obsahovala ostatky nejméně pěti lidí: šedesátnice, dvou mužů středního věku, novorozence a kosti zpopelněné osoby. "Minimální počet identifikovaných koster je pět. Čtyři zesnulí byli pohřbeni, jeden spálen," oznámilo řecké ministerstvo kultury výsledek analýzy přibližně 550 kostí, nalezených v hrobce na severu Řecka.

Tento poznatek ovšem neřeší hlavní záhadu - identifikaci ostatků, o nichž se čile spekuluje, protože hrobka pochází z doby Alexandra Velikého (356-323 před naším letopočtem).

Ostatky se našly v poslední místnosti jen pomalu odkrývané hrobky. Ministerstvo kultury v listopadu informovalo jen o nálezu jediné kostry.

Podrobnější zkoumání nakonec dopělo k závěru, že v hrobce bylo pohřbeno nejméně pět lidí. Našla se nicméně jediná lebka, byť v poměrně dobrém stavu, která podle komuniké určitě patřila ženě starší 60 let, která byla vysoká 1.57 metru. Zrekonstruovat se podařilo také ostatky dvou mužů ve věku mezi 35 až 45 lety, vysokých 1.68 a 1.62 metru. Ostatky jednoho z mužů nesly stopy řezného zranění. Další ostatky patřily novorozenci a osobě, která jako jediná byla zpopelněna a jejíž pohlaví se nepovedlo určit.

Další analýzy mají následovat s cílem pokusit se přesněji určit osoby, jejichž ostatky se v hrobce nacházely.

Hrobka ve městě Amfipolis je datována do doby 325 až 300 před naším letopočtem a spekuluje se, že by zde mohl být pohřbený někdo z rodiny Alexandra Velikého, nebo některý z jeho generálů. Hrob nebyl porušen ani vyrabován. Okolo pohřební mohyly se táhne skoro 500 metrů dlouhá a tři metry vysoká zeď obložená mramorem. To napovídá, že tam byla pohřbena velmi významná osobnost.

Vykopávky na místě začaly již v roce 2012. Původně se spekulovalo i o tom, že by se mohlo jednat o hrobku samotného Alexandra. Ten zemřel v roce 323 před naším letopočtem v Babylónu. Jeho ostatky byly nejspíš převezeny do mauzolea na území Egypta, po hrobce se však slehla zem a přesné místo posledního odpočinku panovníka je stále zahaleno tajemstvím.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ