Konec týdne bude patřit architektuře. V Praze začíná cyklus přednášek francouzských urbanistů a architektů a v Ostravě se otevírá výstava věnovaná slavnému Le Cobusierovi. Společně s ní začínají další dvě výstavy věnované architektuře v propojení s uměním i expozice japonského architekta Takešiho Hosaky.
Celoroční cyklus přednášek francouzských architektů a urbanistů na téma Metamorfózy města začíná ve čtvrtek večer v Městské knihovně v Praze. David Trottin z francouzského atelieru Périphériques Architectes bude mluvit o roli architektury v utváření města. Jeho vystoupení bude mít název Katalyzátor - Trottin vnímá architekturu jako katalyzátor životních podmínek ve městě.
Další setkání se bude konat 13. května, kdy ve Francouzském institutu vystoupí Christian Devillers s přednáškou na téma udržitelného rozvoje měst. Udržitelný rozvoj, který byl po určitou dobu vnímán pouze v souvislosti s malými soběstačnými soubory, Devillers se svým studiem vztahuje k celému městu a území. Potřeba udržitelného rozvoje žádá transformaci urbanistických přístupů, postupů a samotných městských plánů.
Přednášky budou tlumočeny do češtiny, jejich program je na webu pořadatele www.kruh.info. Cyklus pořádá občanské sdružení Kruh, které se architektuře věnuje od roku 2001. Organizuje veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře, snaží se zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti.
Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury nebo dva filmové festivaly o architektuře. Je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury.
Corbusier v Ostravě
V ostravském Domě umění budou v pátek zahájeny hned tři architektonické výstavy - Le Corbusier / Chandigarh, Nábytek pro historická divadla a Architektura znějící hudbou. První expozice s názvem Le Corbusier / Chandigarh, která bude k vidění do 12. května, představí dílo mezinárodně uznávaného architekta s civilním jménem Charles-Édouard Jeanneret. Výstava je oslavou 125. výročí Le Corbusierova narození a soustředí se primárně na indické město Chandigarh, které architekt navrhoval.
Další výstava, nazvaná Nábytek pro historická divadla, kterou je možno zhlédnout rovněž do 12. května, seznámí veřejnost s prací ostravského architekta a designéra Radima Ulmanna, který je autorem řady realizovaných návrhů i nerealizovaných prototypů zařízení českých divadel.
Poslední expozice, pojmenovaná Architektura znějící hudbou, která potrvá do 26. května, představí návrhy budov určených pro koncertní účely. Výstava představí soubor fotografických koláží, které přibližují na čtyřicet reprezentativních objektů z celého světa zasvěcených hudbě.
Hosaka v Budějovicích
V českobudějovickém Domě umění zároveň začala výstava japonského architekta Takešiho Hosaky, v jehož tvorbě mohou návštěvníci vystopovat respekt k tradici, ale i prvky současných technologií. Patrná je také souhra přírodních a geometrických forem.
Osmatřicetiletý Hosaka patří podle kurátora Michala Škody k nejrespektovanějším mladým autorům moderní japonské architektury. Českobudějovická výstava je první jeho evropskou aktivitou. Hosaka se představuje projektem, který nazval podle koncepce Ku u so u (Fantazie). V rámci instalace má divák možnost se procházet mezi skicami, které přibližují autorovu představivost nebo se může posadit na jednu z jeho skládacích židlí.