Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby Slovácka letos obdrží Marie Hrobařová z Kostelan nad Moravou za zdobení kraslic a Irena Burdová z Uherského Hradiště za výrobu zvykoslovných předmětů z těsta a jejich zdobení. Uvedl to místostarosta Ivo Frolec (KRUH). Ocenění každoročně uděluje na doporučení komise uherskohradišťské zastupitelstvo.
"Nominací bylo poměrně hodně, celkem devět. Všechny nominované osobnosti jsou kvalitní a v podstatě by si cenu zasloužili všichni," uvedl Frolec.
Marie Hrobařová je nositelkou titulu Mistr lidové umělecké výroby, který získala v roce 1989. Od roku 1990 je členkou Asociace malířů a malířek kraslic. Svobodným řemeslníkem je od roku 1991. Ke zdobení kraslic používá tradiční techniky - batikování, zdobení voskovým reliéfem a vyškrabávání. Její díla nesou známku Tradiční výrobek Slovácka. Vystupuje v muzeích a na jarmarcích v České republice, ale i v Německu a Švýcarsku.
Irena Burdová vyrábí zvykoslovné předměty z těsta a perníky a perníčky také zdobí. Pracuje se starou rodinnou recepturou, kterou si sama upravila a zdokonalila. Pravidelně spolupracuje se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti, svou práci předvádí na výstavách a slavnostech na Moravě.
Zastupitelé navíc udělili čestné uznání Věře Markové z Uherského Hradiště za celoživotní tvůrčí přínos v oblasti uchování tradice výroby tupeské fajánse. Snaží se především o uchování starých dekorů a vzorů a o vysokou řemeslnou úroveň své keramiky.
Loni město ocenilo Tomáše Marečka z Vážan za práci s přírodními pletivy, pletení z proutí a pedigu a Marii Bilíkovou z Babic, která vytváří z kukuřičného šustí tkané výrobky a panenky.
Smyslem ceny Vladimíra Boučka je vyzvednout osobnosti, které udržují při životě tradiční lidová řemesla a přispívají k jejich zachování pro příští generace. Nese jméno architekta, jenž byl zakladatelem vzorových dílen v Uherském Hradišti a nových forem péče o tradiční uměleckou výrobu. Cenu radnice uděluje od roku 2005, letos bude držitelů ocenění třiadvacet.