V Litomyšli bylo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru otevřeno soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.
V muzeu je vystaveno více než 600 panenek, nejstarší je z roku 1840, domečků je přes stovku. Většina pochází z ciziny, hlavně z Německa, ale i z USA, Dánska, Austrálie, Japonska, Ruska, Alžírska, Tuniska, Malajsie, Egypta, Ománu a dalších zemí.
"Sbírala jsem panenky většinou na svých cestách. Kde jsem byla, tam jsem si koupila nějakou typicky oblečenou. Něco jsem získala i na aukcích," říká sběratelka.
Velkou část sbírky tvoří oblíbené panenky Barbie, další jsou porcelánové nebo z jiných materiálů. Filová je pyšná zvláště na barokní zámek s kapelou a Mozartem, panenku v litomyšlském kroji a norimberskou kuchyňku.
Jak se sbírka rozrůstala, přestávaly pro ně prostory domu stačit, některé měla Filová uskladněné i v ordinaci. Řešením bylo vytvořit pro ně muzeum. "Aby byly v krabicích, naskládané na sebe, to už nešlo, a ani jsem se na ně nemohla dívat," říká sběratelka.
V muzeu mohou návštěvníci vidět také průřez vývojem hraček a hračky pro kluky - autíčka, vláčky, cirkus, kolotoče, nože nebo obchody, školy a hospodu Veselka. Zatím lidé přicházejí hlavně o víkendu, především turisté. Místní lidé si cestu ve všední dny teprve budou muset najít.
Hračky v Praze, Brně, Benátkách či Štramberku
Na hračky se můžete také podívat v Praze v budově Starého purkrabství na Pražském hradě. Ve dvou podlažích jsou vystaveny hračky z Evropy i Ameriky od antického Řecka až do současnosti. Součástí stálé expozice jsou i hračky z rodinné sbírky filmaře a karikaturisty Ivana Steigera.
Muzeum hraček je i v Brně v Měnínské bráně. Vystavuje hračky ze sbírky Milady Kollárové a rovněž nabízí velmi rozmanité předměty z nejrůznějších období a materiálů. Další muzea hraček jsou například v Benátkách nad Jizerou, Rychnově nad Kněžnou nebo ve Štramberku.