Cestovní pasy pro housle či kytaru? Možná už brzy

Relax
8. 3. 2013 08:12
Houslový smyčec z exotického dřeva může být na základě úmluvy o ohrožených druzích při cestování zabaven. Cestovní pas tomu má předejít (ilustrační foto).
Houslový smyčec z exotického dřeva může být na základě úmluvy o ohrožených druzích při cestování zabaven. Cestovní pas tomu má předejít (ilustrační foto).

Cestovní pasy by mohly být v budoucnu vydávány i pro hudební nástroje, které legálně obsahují produkty pocházející z ohrožených přírodních druhů, jako jsou exotické stromy, slonovina či želví krunýře. O zavedení takového opatření diskutují tento týden delegáti ekologické konference CITES v Bangkoku.

Podle amerických předkladatelů návrhu není účelem pronásledovat hudebníky, ale naopak jim usnadnit cestování do zahraničí bez obav, že jim úřady v cizích zemích jejich nástroje zabaví, a bez nutnosti složitého vyřizování povolení k dovozu a k vývozu. Pokud bude návrh na bangkocké konferenci schválen, budou si moci hudebníci opatřit "pas pro hudební nástroje" s tříletou platností.

Záležitost získala ve Spojených státech na aktuálnosti v roce 2011, kdy bezpečnostní služby provedly razie v továrnách a kancelářích firmy Gibson Guitar s cílem zkonfiskovat ebenové dřevo, jež výrobce kytar údajně ilegálně dovezl z Indie. Firma Gibson byla terčem podobného zátahu již v roce 2009, kdy se ovšem jednalo pro změnu o dřevo prý nezákonně importované z Madagaskaru.

"Po těchto raziích si lidé začali klást vážné otázky ohledně původu svých nástrojů," prohlásil Dan Ashe, který je vedoucím americké delegace v Bangkoku. "Říkali si: 'jestli moje kytara obsahuje brazilské růžové dřevo... jestli můj houslový smyčec je vyroben z exotického dřeva, nebude mi při cestě do zahraničí odebrán?"

Právě houslové smyčce jsou hlavním předmětem obav. Některé z nich mají totiž cenu statisíců dolarů a to poslední, co by jejich majitelé chtěli zažít, je jejich zabavení.

"Proto jsme přišli s nápadem pasu pro hudební nástroje, který by umožňoval lidem mít jeden dokument pro cestu do více zemí," řekl Ashe, který připomněl, že řada hudebních nástrojů obsahujících součásti z ohrožených přírodních druhů byla vyrobena ještě před vznikem CITES.

Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES) byla podepsána v roce 1973 s cílem zajistit přežití živočichů a rostlin světa prostřednictvím regulace mezinárodního obchodu s ohroženými druhy. V současnosti je chráněno kolem 35 tisíc druhů.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Nová perspektiva: Návrhářka Kladošová vytvořila dílo inspirované speciální edicí zařízení VEEV ONE

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ