Unikátní středověký důl Jeroným nedaleko Krásna na Sokolovsku by se ještě na podzim mohl poprvé zpřístupnit veřejnosti. Sokolovské muzeum, které důl spravuje, chce otevřít zájemcům alespoň první část štoly, řekl ředitel muzea Michael Rund. Bývalých dolů zpřístupněných veřejnosti po Česku v posledních letech přibývá a stávají se vítaným cílem turistů.
"Důl Jeroným má dvě části, které nejsou nyní propojené. Chceme dát veřejnosti možnost podívat se alespoň do jedné. Návštěva dolu by byla součástí prohlídky hornického muzea v Krásně, odkud bychom zájemce k Jeronýmu vozili," uvedl Rund. Na celkové zpřístupnění dolu bude muzeum žádat o dotace z takzvaných norských fondů.
Jeroným je ojedinělou technickou památkou na středověkou těžbu rud ve Slavkovském lese. Na počátku 16. století se v něm začal dobývat cín. Jsou v něm stále dobře patrné stopy po středověké technice těžby.
Prohlídky podzemí nabízí v současnosti například Hornické muzeum v Příbrami, které ročně navštěvuje více než sto tisíc lidí. Příchozí si mohou vybrat hned z několika expozic vedoucích různými doly (více na www.muzeum-pribram.cz). Část dlouhé cínové štoly je možné si prohlédnout v Krupce na Teplicku a oblíbené exkurze bývalého stříbrného dolu nabízí Kutná Hora. Pro dospělého zde stojí prohlídka 120 korun, pro děti a studenty 80 korun (více na www.kutna-hora.net).
U Prahy jsou možné prohlídky štol a důlních prostor, která havíři opustili ve středověku, u Jílového. Možná ještě letos na podzim pak začnou práce na zpřístupnění Poštovní štoly u jesenických Zlatých Hor. Město chce staré důlní dílo otevřít turistům a představit jim část rozsáhlého podzemního labyrintu, který v okolí města po staletí vznikal při dobývání rud. Těžba zlata, stříbra a barevných kovů začala ve Zlatých Horách již ve 13. století.