Město Abertamy chce v příštím roce zpřístupnit důl Mauritius. Už letos začalo s terénními úpravami v okolí unikátního historického dolu, který aspiruje na národní kulturní památku.
Cínový důl Mauritius v Hřebečné u krušnohorských Abertam pochází z 16. století a těžilo se v něm ještě na počátku 20. století. O jeho zpřístupnění usilovalo město už několik let. "Nakonec se nám podařilo získat dotaci z přeshraničního programu Cíl 3. Naším partnerem na německé straně je Technická univerzita ve Freiburgu," uvedl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.Prohlídková trasa dolem by měla být dlouhá asi 400 metrů. Vstup do dolu by měl být bývalou těžní jámou dolu Mauritius. Dnešní vstup štolou Kryštof by měl sloužit jako únikový východ.
Asi nejznámější částí středověkého dolu je obrovský dóm vytesaný horníky, dlouhý 22 metrů a vysoký 17 metrů. Tam by měli návštěvníci zhlédnout film o historii těžby. Po trase prohlídky jsou ale i další historicky významné pozůstatky těžby, od stop po tesání želízkem a mlátkem až po sázení ohněm.
Důl Mauritius je jednou z nejzachovalejších důlních lokalit na české straně Krušných hor, v oblasti, která byla od první poloviny 16. století evropsky významným centrem těžby cínu.
Práce na zpřístupnění dolu musely být kvůli tomu, že důl slouží jako zimoviště netopýrů, přerušeny. "Pokračovat budeme na jaře a chceme zpřístupnění dokončit do podzimu," dodal Lakatoš.
Vypravit se můžete například také do dolu Michal v Ostravě. Ten nabízí dva prohlídkové okruhy, kde si můžete udělat jasnou představu o běžném dni horníka, protože výstava je koncipována podle teorie tzv. posledního pracovního dne. Dozvíte se mnoho zajímavého jak o hornickém životě tak o provozu dolu a používaných strojích. Do dolu můžete zavítat například i v Kutné Hoře, kde je těžební prostor součástí Českého muzea stříbra. Toto středověké důlní dílo pochází z poloviny 16. století a jedná se o dokonale zachovanou středověkou odvodňovací štolu.
Důl Mauritius ze 16. století se otevře veřejnosti
Relax
12. 12. 2013 09:25
Město Abertamy chce zpřístupnit důl.