Halucinogenní nápoj dělá z turistů jaguáry a anakondy

Relax
19. 1. 2015 13:12
Celý obřad většinou trvá přes čtyři hodiny (ilustrační foto).
Celý obřad většinou trvá přes čtyři hodiny (ilustrační foto).

V peruánské Amazonii turisté naleznou bohatou flóru a faunu - a drogu ayahuasca. V Peru tento halucinogenní nápoj, který vás změní v jaguára nebo v anakondu, láká stále více západních turistů. Může však být i nebezpečný.

Nalézáme se na březích řeky Madre se Dios v Peru, asi půl hodiny od města Puerto Maldonado. Chýše pokrytá střechou z palmového listí a chráněná sítí před hmyzem je osvětlena pouze svíčkou. Skupina Evropanů sedících na kobercích pozorně sleduje výklad šamana Ovalda. "Budu sledovat váš puls, abych zjistil, jaké množství ayahuasky potřebujete. Stále budu s vámi, budu mít všechno pod kontrolou," říká šaman oděný do tradiční tuniky a každému podává sklenku hustého hnědého nápoje. "Začnu zpívat a vy pocítíte první nevolnost. Bude se vám chtít zvracet. Společně pak půjdeme do světa duchů." Sfoukne svíčku a lesem se začíná nést tísnivá melodie. Obřad teprve začíná, bude trvat přes čtyři hodiny.

Na čtyři litry nápoje spotřebujete přibližně 35 kilogramů ayahuasky.V celé peruánské Amazonii se tato scéna opakuje každý večer. Zpočátku byla ayahuasca součástí tradiční medicíny, hlavní ingrediencí nápoje, s jehož pomocí šamani uzdravovali a vstupovali do kontaktu s duchy. Dnes se ayahuasca stala jednou z hlavních atrakcí pro tisíce turistů, kteří chtějí využít jejích halucinogenních vlastností a platí asi stovku dolarů (2300 korun) za to, že si očistí organismus, lépe poznají sami sebe nebo si prostě dopřejí novou zkušenost.

Jako první objevili ayahuasku američtí hippies v 60. letech. Teprve počátkem tohoto tisíciletí se "liana mrtvých" stala známější, zejména díky Francouzům, jako byl lékař Jacques Mabit, spisovatel Vincent Ravalec a především režisér Jan Kounen. "Byl to právě Kounen ve filmu Blueberry, kde Vincent Cassel po požití ayahuasky upadá do deliria," říká etnolog Jean-Loup Amselle, který v roce 2013 napsal o této nové amazonské "horečce" esej. Již v roce 2004 natočil dokumentární film, kde vypráví o svém objevu ayahuasky v Peru. Právě on stál u zrodu turistiky za ayahuaskou.

Západní turisté sice směřují za ayahuaskou do celé Amazonie, ale právě v Peru nabízí tuto aktivitu většina hotelů a turistických agentur. Ayahuasca je skutečným koncentrátem šamanské exotiky. "Základ tvoří ayahuasca," vysvětluje šaman Ovaldo a ukazuje celkem běžně vyhlížející lianu. "Na asi čtyři litry nápoje potřebuji 35 kilogramů ayahuasky, pět kilogramů chacruny (Psychotria viridis) a 19 dalších rostlin. Odcházím na několik dní do lesů spolu s učedníkem nebo mistrem a dodržujeme přitom přísnou dietu. Ve dne se vaří rostliny, v noci se věnujeme rituálům. Celý proces trvá čtyři dny. Je to skutečně delikátní práce," říká.

K výrobě nápoje pouhý recept nestačí. Třicátník Ovaldo, přestože nosí džíny a mohl by být pokládán za mladého muže z města, je již zkušeným šamanem. Pochází z rodiny léčitelů, kde se se vzděláváním začínalo již v dětství. "Rodiče mě naučili znát rostliny a jejich vlastnosti, ale teprve v patnácti letech jsem začal připravovat nápoj z ayahuasky a léčit. Pak jsem přešel k nejvyššímu stupni a naučil jsem se nápoj sám připravovat. Šaman může vstupovat do kontaktu s rostlinou a rostlina odpovídá na naše otázky," dodává.

Nápoj může být i nebezpěčný, můžete upadnout do nekontrolovaného deliria.Zatímco materialističtí vědci vysvětlují halucinogenní vlastnosti ayahuasky chemií, podle šamanů nejde o chemii, ale o ducha rostliny. Rostlina může poskytnout spojení s kosmickým vědomím stejně jako meditace nebo jiné psychedelické látky.

Nápoj však může být nebezpečný. Klienti šamanů mohou upadnout do nekontrolovatelného deliria. Ayahuasca se rovněž nesnáší s některými léky.

Může také obsahovat durman, další halucinogen, zde nazývaný toé, který je skutečným jedem. V roce 2012 zemřelo na následky požití nápoje pět Francouzů. Francie byla první zemí, která ayahuasku zakázala, a dosud pokračuje vyšetřování případu znásilnění žen, které byly v transu. Úřady také varují před tím, že šaman může získat nad klientem psychickou moc.

V americkém tisku některé celebrity, jako je zpěvák Sting nebo Lindsay Lohannová, líčí, jak amazonský nápoj změnil jejich život. Loni v září se dokonce ve Španělsku konala mezinárodní konference o ayahuasce. V Evropě a ve Spojených státech vznikají kluby sdružující se kolem šamana z Peru.

Autor: - red -, LE FIGARO, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ