Horská chata ve tvaru obrovské krychle stojící na hraně

Relax
16. 10. 2014 08:54
Návrh na novou Kežmarskou chatu.
Návrh na novou Kežmarskou chatu.

České studio Atelier 8000 se zúčastnilo mezinárodní architektonické soutěže na vybudování nové chaty v Tatrách. Jeho návrh má tvar obrovské krychle, která vypadá, že přistála na zasněženém zemském povrchu na jedné své hraně. Projekt sice soutěž nevyhrál (vyhrálo jiné české studio), ale zaujal řadu zahraničních webů zaměřených na architekturu.

Konstrukce objektu je sestavena z dřevěných lepených profilů z červeného smrku.Návrh na Kežmarskou chatu ve Vysokých Tatrách představuje čistý a jednoduchý tvar kostky. To, že je posazena na jednom z jejích vrcholů, má prý u pozorovatele vyvolat pocit lehkosti a náhodnosti. Hotel má nabídnout jídlo a ubytování lidem, kteří přecházejí přes nejvyšší horu slovenských Vysokých Tater.

"Kvádr v krajině působí stejným dojmem jako bludný balvan, který zůstal na místě za ustupujícím ledovcem," říkají autoři. Díky perfektní poloze objektu je z každého místa možné vidět všechny tři plochy fasády. Prosklené plochy oken a lehké plechové obložení doplňují místo o třpyt, odlesky a zrcadlení. Konstrukce objektu je sestavena z dřevěných lepených profilů z červeného smrku.

Prosklené plochy oken a lehké plechové obložení doplňují místo o třpyt, odlesky a zrcadlení.Atelier 8000 založil v roce 1989 Martin Krupauer a Jiří Střítecký na základě "touhy stavět domy s maximální mírou tvůrčí a pracovní svobody". Hlavní sídlo studia je v Českých Budějovicích a jedna pobočka se nachází i v Praze.

Jiří Střítecký nazýval fungování atelieru "dobrodružnou cestou ve stále více lidech". Ve stále se měnících podmínkách vnímal atelier jako "komplikovanější, zodpovědnější... více připomíná organizovanou fabriku než huť, je mnohem pragmatičtější, ale při každé nové příležitosti je znovu hektický, temperamentní a citlivý, jako ve svých začátcích" je uvedeno na stránkách Atelieru 8000.

Soutěž na Kežmarskou chatu vyhrál pražský ateliér architecti.cz ve složení Karel Havliš, Filip Havliš, David Zámečník a Ondřej Novosad. Návrh budoucí Kežmarské chaty musel splňovat nejpřísnější ekologické normy a musel být energeticky nenáročný a soběstačný. Vítězná třípodlažní stavba je aerodynamicky tvarovaná a kvůli co nejmenším tepelným ztrátám vychází z tvaru koule.

Interiér chaty.

To, že je posazena na jednom z jejích vrcholů má u pozorovatele vyvolat pocit lehkosti a náhodnosti.

Autor: - vop -Foto: Jan Cyrany, Atelier 8000

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ