Stavebnice, promítačky, letadla, mašinky i pokojíčky, s nimiž si hráli naši pradědečkové a babičky, jsou nově k vidění v třineckém muzeu. Mezi exponáty nechybí ani autíčko na klíček z roku 1928, lokomotiva z let 1939 až 1941 či společenská hra Masarykův okruh z roku 1935. Návštěvníci se tak mohou ponořit do kouzelného světa hraček z dob první republiky i protektorátu.
Výstavu třinecké muzeum uspořádalo ve spolupráci s Muzeem technických hraček. "Snad se nám podaří trochu zpomalit dnešní zrychlené tempo a zasnít se při prohlídce nevšední expozice do dětského světa našich předků. Je to nejen exkurze do dětství, ale také ukázka historie mnohých hraček, které se v různých obměnách vyrábí v časových odstupech až do dnešních dnů," říká vedoucí muzea Eva Zamarská.
Jelikož si hračky v té době řada rodin nemohla dovolit, předávaly se z generace na generaci. Výstava je uspořádána formou historických krajin, které připomínají různé události z období let 1929 až 1945. Například téma mobilizace Československé armády v roce 1938, konec II. světové války v květnu 1945 nebo také Vojenské cvičení Milovice 1936, které bylo dokončeno až loni po sedmiletém úsilí muzea. "V této historické krajině jsou použity dobové hračky z let 1934 až 1938, převážně československé výroby, tedy Merkur, Baťa a další. Nejvzácnějším exponátem je model francouzského tanku Renault FT 17," dodává vedoucí muzea.
K nejvzácnějším exponátům patří například nejstarší autíčko ČSR na klíček z roku 1929, největší letadlo ČSR na klíček z let 1935 až 1938, Lokomotiva Mikádo z let 1939 až 1941, nákladní auto, a nebo třeba společenská hra Masarykův okruh u Brna z roku 1935 a mnoho dalších. Vystavené exponáty ze sbírky M. Widenského pochází z půdních a sklepních nálezů z celé České republiky a Slovenska. Shromažďovaly se dlouhých 15 let a jejich získání nebylo vždy jednoduché, stejně jako oprava řady poškozených předmětů. Některé exponáty ze začátku výroby v Československu dokonce mohou být jedinými dochovanými.