Velikonoční obchůzky s Jidáši na Bučovicku rozšířily seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Na seznamu je tak 16 aktivit, které prezentují udržování tradic a řemesel. Zápis do národního seznamu je prvním krokem k tomu, aby bylo možné usilovat o zapsání těchto místních fenoménů na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Předkladatelem nominace bylo Masarykovo muzeum v Hodoníně. Velikonoční hrkání a klapání je obyčej typický pro takzvaný Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu. Podle křesťanské tradice v tyto dny utichají zvony na věžích kostelů a kaplí a jejich zvuk nahrazují dřevěné nástroje v rukou chlapců, obcházejících několikrát denně vesnici.
Součástí velikonočního hrkání a klapání jsou v některých oblastech obchůzky s Jidáši, konají se na Velký pátek nebo Bílou sobotu. "Na Bučovicku chodí Jidáš s hrkači většinou v pátek odpoledne, zpravidla v 15 a 17 hodin," uvedla mluvčí Simona Cigánková. Obchůzky v této části Vyškovska jsou doložené od druhé poloviny 19. století, vyskytují se ve 13 sousedících obcích.
Zápisem do seznamu se obchůzky s Jidášem dostaly po bok například slováckému verbuňku, jízdy králů na Slovácku nebo valašskému odzemku.
K nehmotnému dědictví nově patří velikonoční obchůzky s Jidáši
Relax
21. 12. 2016 18:00
Na seznamu je nyní šestnáct aktivit, které prezentují udržování tradic a řemesel.
Autor: ČTK Foto: archiv , Ministerstvo kultury