Kolem světa žigulem. Dva nadšenci vyrazí na dobrodružnou expedici

Relax
12. 4. 2017 21:45
Expedice dobrodruhů z Čestic na Rychnovsku nese název Kolem světa žigulem 2017.
Expedice dobrodruhů z Čestic na Rychnovsku nese název Kolem světa žigulem 2017.

Dva muži z Čestic na Rychnovsku v pátek vyrazí automobilem Lada VAZ 2101 na expedici nazvanou Kolem světa žigulem 2017. Osmadvacetiletí Filip Vogel a Petr Javůrek plánují, že autem starým 41 let urazí zhruba 50 tisíc kilometrů.

"Měli jsme peníze jen na pořádnou cestu, a proto jsme zvolili levného žigula. Toho jsme koupili loni v červnu a za ten půlrok jsme ho dali pořádně do kupy," řekl Vogel, který tvrdí, že není jasné, kolik kilometrů má žigulík najeto. Jisté je pouze to, že Petr Vogel je jeho šestým majitelem.

Plechová bedna na cenné věci v kufru."Žádné speciální úpravy auta před cestou jsme nedělali, přidělali jsme do kufru plechovou bednu na cenné věci, namontovali jsme ochranný kryt na spodek motoru a udělali jsme si vlastní zahrádku na střechu," řekl.

Vogel, který dokončuje doktorské studium na Stavební fakultě ČVUT v Praze, již v minulosti autem projel Evropu, Jihoafrickou republiku, část Jižní Ameriky či Havajské ostrovy. "Naše cestování bude hlavně dobrodružství, bude to i nejistota, jestli se auto nerozbije někde v horách, a každodenní hledání místa pro spaní pod hvězdami. Budeme si muset poradit v různých nepříjemných situacích," říká před cestou.

Javůrek, který pracuje jako koordinátor týmu v automobilce, bude mechanikem výpravy. "Mám rád nové výzvy a nebojím se jít do nových věcí a tato cesta mi bude životní zkušeností, kterou mi už nikdo nevezme" uvedl Javůrek.


Na snímku zleva Petr Javůrek a Filip Vogel.
Cesta dobrodruhů z Čestic povede přes čtyři kontinenty, plánují navštívit přes 20 zemí. S žigulíkem chtějí zdolat například legendární Pamir Highway na Hedvábné stezce v Tádžikistánu či projet silnicí smrti v bolivijských Andách. Celou cestu chtějí zvládnou do února, nejpozději března 2018, což vychází zhruba na 200 kilometrů denně.

Cesta žigulem povede přes čtyři kontinenty, v plánu je návštěva minimálně 20 zemí.Nadšenci chtějí informovat o své cestě na webových stránkách a sociálních sítích. Po návratu by rádi uspořádali sérii přednášek doplněnou projekcí fotek a videí z cesty. Rozpočet celé expedice je kolem 700 tisíc korun, Vogel i Javůrek ji chtějí pořídit co nejlevněji, takže spát hodlají mimo kempy a ubytovací zařízení. Odhadují, že například benzin je bude stát 105 tisíc korun, na 190 tisíc přijdou transporty auta nákladní lodí přes Tichý oceán, Atlantik a Karibské moře. Zhruba 150 tisíc korun si zatím vyhradili dobrodruzi na jídlo.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Taneček David

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ