V kouřimském skanzenu na Kolínsku začínají práce na rozšíření skanzenu a údržbové práce na objektech, které byly v havarijním stavu. Skanzen bude letos zavřený, vznikne tam pět nových stavení. Otevřít by se mohl národopisným pořadem příští rok na Velikonoce. Podle ředitele regionálního muzea v Kolíně Vladimíra Rišlinka muzeum zcela změní svou tvář. Rozšíření skanzenu za 58 milionů korun zaplatí evropské fondy a Středočeský kraj.
Dělníci už začali opravovat stávající budovy, jakými jsou například statek z Týřovic nebo kovárna ze Starého Bydžova. "Je to naprosto unikátní objekt z osmnáctého století, který je ukázkou jedné z posledních celoroubených kováren v Čechách," uvedl Rišlink. Některé objekty skanzenu nebyly dlouho udržované a dostaly se do havarijního stavu. Jiné zase byly v minulosti opraveny nevhodným způsobem a nyní se muzeum ve spolupráci s památkovým ústavem snaží chyby napravovat.
V depozitáři muzea leží už desítky let několik dalších rozebraných objektů, které se nyní znovu postaví. Návštěvníky skanzenu tak příští rok čeká pět nových stavení. "Pět dalších objektů bude vytvářet celkem dvě usedlosti. Jedna bude z oblasti středního Polabí z Českobrodska a Nymburska. Její součástí bude chalupa z Masojed, výměnek z Krchleb a stodola, která bude rekonstruovaná podle předloh z oblasti Polabí. Ta bude využívaná jako depozitář zemědělských strojů," řekl Rišlink.
Druhá usedlost bude z oblasti Podbrdska. "Součástí bude velký dům, který se nazýval šperkovna a pocházel ze Strašic. Jeho protějšek bude tvořit unikátní špýchar z Kornatic. Ten měl zvláštní, archaický, až neobvyklý způsob zastřešení, takzvanou roubenou klenbu z dřevěných trámů," doplnil Rišlink. Stodola, jenž nyní stojí na začátku skanzenu, je už také v havarijním stavu. Celá se rozebere a postaví se znovu na jiném místě.
V areálu se změní systém cest, návštěvníci budou k objektům přicházet z jiné strany, než byli zvyklí. Příští rok chce vedení muzea opět pořádat národopisné pořady, které lidem připomínají zvyky a obyčeje tradičních svátků. Muzeum jich má připraveno asi deset ročně, novinkou by měla být například svatojánská noc. Lidé si na těchto pořadech mohou prohlédnout zvyky našich předků, poslechnout výklad nebo si sami některé vyzkoušet v lektorských dílnách.
Pět nových objektů lidové architektury ze středního Polabí letos přibude také ve skanzenu v Přerově nad Labem na Nymbursku. Naplánována je i výstavba drobných staveb, které by měly doplnit celkový ráz muzea.