Křížovky, Hrabal, slavnosti chřestu, tanky i středověk

Relax
22. 5. 2015 16:30
Místrovství ČR v luštění křížovek se koná již tuto sobotu, 23. května.
Místrovství ČR v luštění křížovek se koná již tuto sobotu, 23. května.

Předposlední májový víkend přináší zajímavé akce především pro křížovkáře, obdivovatele Bohumala Hrabala, milovníky chřestu a nadšence do vojenské techniky či středověku. Křížovkáři se mezi sebou v týmech utkají na mistrovství ČR v řešení křížovek či hádanek a příznivci spisovatele Hrabala se již tradičně sejdou v jeho milovaném Kersku. V Ivančicích již začaly tradiční chřestové hody a přeloučský areál Tank Power předvede zajímavé historicko-vojenské ukázky z období první i druhé světové války. V čase se můžete vrátit například i na středověkých slavnostech v Břevnovském klášteře, kde mimo jiné proběhne šermířský turnaj, anebo na festivalu historický řemesel na hradě Šelmberk.

Přes sto křížovkářů z celého Česka se sejde tuto sobotu 23. května v Kolíně na mistrovství ČR skupin, které odstartuje v místním kulturním domě v 11.00 a potrvá až do 17.00. Družstva se utkají ve dvou kategoriích a ve dvou disciplínách: křížovky a hádanky. Každé družstvo musí za 1,5 hodiny vyřešit tři křížovky - členové skupin se většinou rozdělují do dvojic a každá dvojice luští lednu křížovku. Nejdůležitější je neudělat chybu, v případě rovnosti bodů následně rozhoduje čas. Během druhé disciplíny družstva dostanou třicet hádanek, které musí opět stihnout vyřešit za 1,5 hodiny. Kdo jich vyluští nejvíce, vyhrává. Svaz českých hádankářů pořádá tato mistrovství už od svého založení, tedy od roku 1968, v Kolíně se soutěž usadila až nedávno. Každoročně se soutěže účastní až 25 šestičlenných týmů.

Spisovatel Bohumil Hrabal a režisér Jiří Menzel (vlevo) u Hrabalovy chaty v Kersku, 70. léta.Sobota, 23. května, má také význam pro obdivovatele tvorby českého spisovatele Bohumila Hrabala. V Kersku se totiž koná již tradiční setkání Hrabalovo Kersko, které začne dopoledním pochodem z nádraží Kostomlaty nad Labem nebo plavbou po Labi lodí Blanice z Nymburku a následně se mohou zájemci projít s průvodcem po místech, které měl spisovatel rád. Odpolední program na zahradě Lesního ateliéru Kuba nabízí návštěvníkům divadelní představen na motivy Hrabalových povídek. Slavnostní zahájení proběhne ve 13.00 a setkat se zde můžete i se zajímavými a výjimečnými hosty, jako jsou například Václav a Jan Neckářovi, Jiří Menzel, Josef Somr či Naďa Urbánková.  Po celou dobu akce navíc bude probíhat výstava s názvem Lidé ze slavnosti sněženek.  Vstupné je zdarma.

V Ivančicích již začaly tradiční Slavnosti chřestu, které zde potrvají až do neděle 24. května. Novinkou letošního 21. ročníku to, že poprvé pořadatelé objednali chřest z Česka, zatímco loni byl dovezen ze Slovenska. Objednáno je šest tun bílého a zeleného chřestu. Hlavním lákadlem akce jsou ochutnávky různých pokrmů z chřestu, také budou návštěvníkům nově k dispozici talíře, kelímky a příbory z biologicky rozložitelných materiálů. Program započal na Palackého náměstí a o víkendech vstupné za každý den činí 100 korun za osobu.

Tanková show, středověké slavnosti a řemesla na hradě

Již sedmá Tank Power Show se koná během tohoto předposledního květnového víkendu v Přelouči. Hlavním tématem je letos 70. výročí od konce druhé světové války. Připraven je bohatý program, který zahrnuje například historicko-vojenské ukázky, airsoft, projížďka v obrněných vozech, současná vojenská vozidla či zadržení "nebezpečného pachatele jedoucího v autě" pardubickou policií. Chybět nebude ani výstava na téma Tragédie v Ležákách a na nejmenší návštěvníky čeká spousta her a soutěží. Vyhrané body dětí poté mohou vyměnit za malý dáreček. Každoročně akce přiláká až 3000 lidí. Vstupné pro děti od 3 let je 40 korun, za dospělé 60 korun.

Nejstarší mužský klášter v Čechách se v sobotu 23. května promění ve středověké slavnosti, během kterých proběhne královský šermířský turnaj či mušketýrské šermířské vystoupení s názvem "Kord a růže.  A to vše v doprovodu živé dobové hudby. V doprovodném programu například proběhne akrobatické vystoupení, show s ohněm, výcvik asistenčních psů či kejklíři. Akce začíná v 9.30 a plánový konec připadá na 17.00.

Lukař, hrnčíř, přadlena, písař, brníř či papírník - živá ukázka až dvaceti historických řemesel z období od 13. do 18 století bude součástí dvoudenní akce na hradě Šelmberk. Návštěvníci, kteří na hrad zavítají, se mohou do vybraných výrobních postupů dokonce i sami zapojit. Během akce proběhne v doprovodném programu několik hudebních i divadelních představení a je zde možnost i zakoupení originálních řemeslných výrobků či literatury. Rodinné vstupné činí 450 korun, základní vstupné je 150 korun a snížené 100 korun.

Autor: - vop -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ