Kutnohorskému muzeu stříbra loni přibylo návštěvníků

Relax
7. 2. 2017 16:00
Návštěvníci kutnohorského muzea stříbra si mohou projít středověký důl.
Návštěvníci kutnohorského muzea stříbra si mohou projít středověký důl.

Českému muzeu stříbra v Kutné Hoře v loňském roce přibylo návštěvníků. Jeho expozice v Hrádku, Kamenném domě a Tylově památníku si prohlédlo téměř 135 tisíc lidí, o 7,5 procenta více než předloni. Přispěla k tomu větší nabídka akcí a výstav, sdělila Edita Dvorská z muzea.

Zhruba čtvrtina návštěvníků přijela ze zahraničí. Nejvíce tuzemských turistů dorazilo o letních prázdninách, nejvíce zahraničních v srpnu a září.

Podle ředitelky Světlany Hrabánkové muzeum loni uspořádalo více výstav. "Zatímco ve výstavní síni Hrádku probíhaly nepřetržitě po celou sezonu tematické výstavy, v prvním patře Hrádku byla od června do listopadu k vidění výstava Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně. O výstavu byl mezi návštěvníky velký zájem, a to díky vzácným exponátům a replikám - císařské koruny Karla IV. a sedlecké monstrance," dodala Hrabánková.

České muzeum stříbra bylo v Hrádku otevřeno v roce 1996.
Mimořádně byla připravena také expozice Pohádkové Vánoce, kterou za měsíc, kdy byla otevřena, zhlédlo 1500 návštěvníků, z toho sedmadvacet tříd základních a mateřských škol. "Děti byly nadšené, především z pracovních listů a z toho, že mohou soutěžit, kdo uhádne více pohádek," uvedla učitelka druhé třídy Růžena Votrubová z kutnohorské Základní školy Žižkov. Kromě výstav muzeum loni uspořádáno i šest tematických akcí, například tradiční Muzejní noc, Den Středočeského kraje nebo Advent na Hrádku.

České muzeum stříbra vzniklo na základech archeologického sboru Vocel, který si v roce 1877 vytyčil za své poslání sbírat, chránit a propagovat písemné a umělecké památky regionu. Soustředí se na dějiny Kutné Hory jako královského horního města, na středověké důlní a mincovní památky, geologii kutnohorské oblasti a numismatiku. Se svými přibližně 185 tisíci sbírkovými předměty patří mezi nejbohatší muzea v Česku. Exponáty speciálního fondu báňské techniky patří k nejstarším v Evropě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef, Rychetský Jan

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ