Nepálské úřady kvůli zvýšeným obavám z lavinového nebezpečí změní trasu, kterou využívají horolezci ke stoupání na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Současná nejfrekventovanější trasa na špici nejvyššího světového horského velikánu se používá od 90. let minulého století. Loni na této cestě došlo zatím k nejtragičtější události v historii expedic. Pod lavinou v oblasti ledopádu Khumbu zahynulo 16 Šerpů, kteří zde připravovali fixní lana a schody pro své klienty.
Od příštího měsíce, kdy začíná jarní lezecká sezona, nepálské úřady trasu změní tak, aby se vyhnula levé straně ledopádu Khumbu, která se stala dějištěm loňské katastrofy.
"Domníváme se, že riziko lavin v levé části ledopádu Khumbu stále roste. Přesouváme proto trasu centrálněji," prohlásil Ang Dordží Šerpa, který předsedá organizaci pověřené vytyčováním trasy pro expedice na Mount Everest.
Zmíněná centrální trasa ze základního tábora na vrchol Mount Everestu není ve skutečnosti zcela nová. Horolezci ji využívali již před více než dvěma desetiletími. V 90. letech byla však změněna tak, aby vedla takzvaným "západním ramenem", protože tato cesta byla kratší a snazší, takže se s ní dokázali vypořádat i méně zkušení lezci.
"Trasa centrální částí bude složitá a časově náročná, ale nebude tam v podstatě hrozit lavinové nebezpečí," vysvětlil Ang Dordží Šerpa. Lana a žebříky již byly dovezeny z různých zemí světa a budou upevněny na své pozice podél nové trasy, dodal.
Loňské neštěstí vyvolalo bojkot většiny nepálských horských vůdců, kteří žádali lepší platy a lepší podmínky pro svou náročnou práci. Všechny výpravy na Everest byly kvůli katastrofě po zbytek roku zrušeny. Zahraniční i nepálské společnosti, které výpravy na nejvyšší horu světa organizují, rozhodnutí o přesunu lezecké trasy přivítaly.
Mount Everest, který podle nepálských údajů měří 8848 metrů a podle nového amerického měření 8850 metrů, poprvé pokořili v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej. Od té doby na nejvyšší bod světa vyšplhalo více než čtyři tisíce horolezců a téměř 250 lidí na Everestu zahynulo. Takřka 40 horolezců přitom přišlo o život právě v oblasti ledopádu Khumbu.