Lidé v muzeu přispívali vzpomínkami na rok 1989. Přinesli i hračky

Relax
23. 11. 2013 16:35
Atmosféru revolučních událostí v Olomouci dokreslovaly dobové plakáty.
Atmosféru revolučních událostí v Olomouci dokreslovaly dobové plakáty.

Vlastními vzpomínkami, ale i dobovými fotografiemi či plakáty se v sobotu mnozí Olomoučané zapojili do mapování revolučních událostí roku 1989. Do Vlastivědného muzea přišli v rámci sbírkového dne, který je součástí projektu Europeana 1989. Jeho cílem je za pomoci veřejnosti zaznamenat co nejrozmanitější obrázek běžného života i revolučních událostí v Evropě. Kulisu návštěvníkům v muzeu dělala atmosféra 90. let, včetně dobových fotografií či plakátů s revolučními hesly.

"Lidé přinášejí především věci ze svých osobních archívů. Například jedna paní donesla fotky z tanečních z roku 1989, další z návštěvníků věci k době revoluce, jak to vypadalo u něj v zaměstnání, když začala generální stávka. Nosí také různé plakátky, dobový tisk či drobné předměty, které se nosily v listopadu a prosinci roku 1989, jako byly trikolory či plaketky," uvedla Michaela Tučková z pražského Ústavu pro soudobé dějiny.

V prostorách muzea odborníci shromažďovali i dobové hračky či listinné materiály. Zaznamenávali také vzpomínky. "Kolegové je prostřednictvím diktafonu zapisují do digitálního archivu. Nechyběly ani vzpomínky, kdy lidé dostali v listopadu 1989 obuškem," řekla Zuzana Haraštová z Národního muzea v Praze, která se shromažďováním vzpomínek v Olomouci pomáhala.

Do olomouckého muzea zamířili převážně Olomoučané, ale i přispěvatelé z Přerova či Uničova. "Donesl jsem film, který jsme natáčeli 17. listopadu 1989, zachycuje, co se tehdy dělo v Olomouci," uvedl jeden z přispěvatelů Rostislav Kuchař. Dobové kulisy v muzeu dělaly lidem staré fotografie, ale i revoluční hesla na plakátech přilepených symbolicky na papírových krabicích. Nechybělo ani promítání filmů a dokumentů či koncert Václava Koubka.

Smyslem mezinárodního projektu je společně s veřejností připomenout události konce 80. let z pohledu konkrétních lidí. Získané předměty se mohou stát součástí připravované výstavy příští rok k 25. výročí revoluce. Kromě možnosti přinést různé předměty či nahrát své vzpomínky mohou zájemci samostatně vkládat digitalizované materiály na internetovou stránku www.europeana1989.eu/cz/, kde získají další informace.

Možnost zapojit se do projektu měli už obyvatelé Plzně, Hradce Králové a v Praze, kde se sbírkové dny už konaly. Plzeňané přinesli tolik materiálu, že ho historici budou třídit ještě několik měsíců. Sbírkový den se chystá ještě příští sobotu také v Opavě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Luděk Peřina

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ