Litoměřický hrad se pět let po rekonstrukci stal centrem kongresové turistiky v regionu. Navštěvují ho podnikatelé, specialisté v různých oborech, studenti, vinaři i místní obyvatelé, pro které město v gotických prostorech pořádá různé akce. Letos je i místem oslav výročí Karla IV., který hrad navštívil.
Ještě v 80. letech sloužily místnosti podle historika Filipa Hrbka jako sklady zeleniny, předtím se v prostorách hradu vařilo pivo. Stavba léta chátrala. V březnu 2011 město po rekonstrukci za 160 milionů korun objekt otevřelo veřejnosti.
Ve velkém sále hradu se nyní konají kromě schůzí zastupitelstva konference, společenské, vzdělávací nebo charitativní akce, koncerty, besedy, diskuzní fóra. "Převažují konference a akce vzdělávacího charakteru. Pravidelně zde probíhá výuka studentů České zemědělské univerzity Praha. Například v měsíci březnu se na hradě konalo 18 akcí, včetně dvou několikadenních," řekla ředitelka Centra cestovního ruchu Anna Matulová.
Na provoz si zatím hrad nevydělá. Roční provozní náklady se pohybují okolo 700 tisíc korun. "Některé pronájmy jsou z rozhodnutí vedení radnice bezúplatné, od zřizovatele, kterým je město, dostáváme příspěvek na provoz," uvedla Matulová.
Kapacita konferenčního sálu je 190 lidí, k dispozici je salonek a hrad je propojen se sousedním domem kultury. Veřejnosti je otevřen sedm dní v týdnů. V doprovodu průvodce lze navštívit expozici českého vinařství nebo Holzmannovy Litoměřice, což je stálá výstava věnovaná slavnému komikovi. Na hradě také sídlí infocentrum.
Opravený hrad přispěl ke zviditelnění Litoměřic. Uskutečnila se zde řada prestižních akcí, jako bylo jednání ministrů obrany visegrádské čtyřky, Česko-německé diskusní fórum a další.
Mezi nejnavštěvovanější akce na hradě patří dvoudenní Vinařské Litoměřice, jejichž další ročník dnes začal. "Loni na tuto akci zavítalo zhruba 4000 lidí," uvedla Matulová.
Letos je hrad centrem dění okolo 700. výročí narození Karla IV., který podle historických pramenů v litoměřickém hradu pobýval a ke svým modlitbám využíval prostory malé rodinné kaple. Cech českých vinařů na hradě už představil královskou lekci vín, uskutečnil se ples přátel vína, který zpestřila přehlídka oděvů z doby Karla IV. Následovat budou besedy s historikem, uskuteční se i kostýmované prohlídky hradu a města či kulinářský týden v hradní restauraci s degustací vín burgundských odrůd, jejichž sazenice Karel IV. do Čech přivezl.
Litoměřice se letos dostaly do finálové trojky v soutěži historických měst ČR. O druhé místo se podělily s Jičínem, první cenu si odnesl moravskoslezský Příbor.