Lutherovy párky, špagety i burger. Německo chystá velkolepé oslavy

Relax
25. 5. 2017 11:00
Martin Luther žil v německém Wittenbergu se svou ženou a šesti dětmi až do své smrti.
Martin Luther žil v německém Wittenbergu se svou ženou a šesti dětmi až do své smrti.

Mikael Byrial Jensen si nese Lutherův perník k pokladně a v rozpacích přiznává, že otec německé reformace Martin Luther bezpochyby ani neochutnal výrobky, jimiž se to dnes ve Wittenbergu jen hemží.

"Luther říkal, že na svatých není nic neobyčejného, ale to je jako dneska. Jsme luteráni, tak to je sympatický dárek," říká Jensen, turistický průvodce z Dánska, který přijel Lutherovo město Wittenberg navštívit.

Lutherovy ponožky.Ať už to jsou hamburgery nebo alkoholické nápoje, Wittenberští se rozhodli vytěžit maximum, a to nejen po duchovní stránce, ze svého slavného spoluobčana, který 31. října 1517 změnil směr křesťanství.

Právě v tomto městě totiž teolog a kazatel vyvěsil na vrata kostela svých 95 tezí, které se staly základem pro protestantskou reformu, jež znamenala rozchod s katolicismem. Německo tedy letos slaví pětisté výročí tohoto teologického zemětřesení a Wittenberg více než kdy jindy tohoto výročí využívá.

Plyšáci, paštiky i koláče

Jakmile návštěvník vystoupí na nádraží, přivítá ho obrovská obdélníková skulptura nazvaná Lutherův překlad Bible. Pak se ocitne tváří v tvář reklamě lákajícího na Luther Burger. Ve výkladech v centru města si může vybrat: mají tu Lutherova plyšová zvířátka, Lutherovy paštiky, Lutherovy koláče... A když se zeptáte Uwe Bechmanna, který prodává Lutherovy párky s černým chlebem a hořčicí, jakou má souvislost to, co prodává, s teologem, odpovídá: "Luther je miloval, podívejte se, jaký měl pupek."

Luther se narodil 10. listopadu 1483 v Eislebenu. Ve Wittenbergu se usadil v roce 1511 a žil tu se svou ženou a šesti dětmi až do své smrti v roce 1546. Právě odsud vzešlo nejzásadnější zpochybnění katolické církve, kritika zneužívání papežské instituce a kultu svatých. Luther otřásl koncepcí spásy tím, že tvrdil, že věřící získá své místo v ráji jedině Boží milostí, nikoli tehdy rozšířeným kupováním odpustků, jimiž si mohl zajistit odpuštění hříchů.

Obrovský kříž zdobí Lutherovu zahradu ve Wittenbergu.

500. výročí reformace

Jméno teologa bylo později spojeno s jednou z nejtemnějších stránek německé historie. Protože kritizoval ve svých spisech židovství, využívala jej nacistická ideologie.

Avšak jeho rozhodující role ve vývoji křesťanství z něho učinila velkou osobnost evropské historie. Německo chce náležitě oslavit pětisté výročí německé reformace a nastávající 31. říjen se stal svátkem.

Do města se 47 tisíci obyvateli již zamířily desetitisíce věřících z celého světa. Jak informovala ředitelka odboru turistiky Kristin Ruskeová, ještě před začátkem oslav, od ledna do března, se počet turistů zdvojnásobil.

Bizarní suvenýry

Postavička otce německé reformace s biblí v ruce od firmy Playmobil je prý velkým trhákem."Máme tu Lutherovy špagety, Lutherova rajčata, Lutherovu čokoládu a kávu. Jsou tu i poněkud bizarní suvenýry. Je-li poptávka, vždy bude i nabídka," říká Ruskeová. Výrobce hraček Playmobil nedávno uvedl na trh postavu otce reformace s biblí v ruce. Společnost ujišťuje, že jde nejvíce ze všech postaviček na odbyt, a že překonala Dartha Vadera z Hvězdných válek. "Poněkud se pod vším tím ztrácí Lutherův duch," přiznává majitelka obchodu s hračkami Kathrin Seligerová.

Kde jsou hranice? Ředitelka odboru turistiky odpovídá: "Je na návštěvníkovi, aby se rozhodl. Jestliže ho to uspokojuje, pokračujme." Její názor sdílí pastor a průvodce I Won-če, který si s 22 věřícími ze své farnosti v Jižní Koreji přišel prohlédnout evangelický kostel Schlosskirche, kde bylo 95 tezí přibito, stejně jako Eisleben a Worms, kde Martin Luther obhajoval své teze před císařem Karlem V. Habsburským. "To všechno vede lidi k tomu, aby si uvědomili Lutherův význam a zamysleli se i nad duchem reformace," vysvětluje.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK , DPA/Sebastian Willnow

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ