Hrad Grabštejn na Liberecku je jako jeden z mála památkových objektů v kraji přístupný i přes zimu. Oficiálně tam je sezona sice od začátku dubna do konce října, ale k prohlídce hradu ze 13. století se lze mimo toto období dopředu objednat. O letošní teplé zimě na hrad míří více lidí než v předchozích letech.
Loni si Grabštejn prohlédlo celkem skoro 17 000 turistů. Od listopadu jich přišlo téměř 600, což je nejvíce za poslední čtyři roky. "Zájem je," říká kastelánka Iva Bártová. Ještě před 20 lety byl Grabštejn chátrající ruinou a hrozilo, že se promění ve zříceninu. Postupná záchrana opevněné památky s ceněnou kaplí sv. Barbory stála kolem 100 milionů korun.
Grabštejn stojí na strmém ostrohu nedaleko údolí řeky Lužické Nisy. Panství a hrad na strategickém místě v pomezí Čech a Lužice byly zejména v 15. století dějištěm řady válečných střetů. Starý gotický hrad velkolepě přestavěl v 16. století v reprezentační renesanční sídlo jeho nový majitel, zemský rada a místokancléř Jiří Mehl ze Střelic. Kaple sv. Barbory je dodnes manýristickým klenotem Čech se stěnami zcela pokrytými vzácnými malbami a s unikátními renesančními lavicemi - stallami.
Během třicetileté války hrad krátký čas patřil i Albrechtovi z Valdštejna, v roce 1704 jej získali i s panstvím Gallasové. Ve druhé polovině 20. století zde sídlila armáda a poté památka pustla. Od 90. let zde ale začala probíhat rekonstrukce.