Národní technické muzeum otevírá novou stálou interaktivní expozici s názvem Televizní studio. Přístupná bude s průvodcem, který návštěvníkům ukáže, jak studiová technika funguje. Bývalí televizní pracovníci příchozí několikrát týdně seznámí s funkcí jednotlivých přístrojů a prací ve studiu, přičemž zájemci si budou moci vyzkoušet role redaktora, meteorologa, kameramana či režiséra.
Nová expozice vznikla ve spolupráci s Českou televizí, která se v muzeu loni podílela na výstavě k 60 letům televizního vysílání v Česku. Podle ředitele muzea Karla Ksandra je nynější projekt v porovnání s předchozí spoluprací rozsáhlejší a trvalý. "Zásluhou České televize se k nám dostala funkční televizní technika, technologické stojany a nábytek, které v letech 1997 až 2011 sloužily v objektu zpravodajství na Kavčích horách ke každodennímu vysílání. V poslední době se odsud vysílaly sportovní pořady včetně vstupů do přímých přenosů fotbalu či hokeje," řekl.
Vedle nasvíceného studia zájemci nahlédnou do setmělé režie, kde za stolem před monitorovou stěnou sedával tým lidí, kteří ze záběrů kamer, zvuku a předtočených příspěvků sestavovali zpravodajské a publicistické pořady. Návštěvníci budou moci natáčet s kamerami Sony BVP 500P, zasednout za obrazovou režii či zvukový mixážní pult a ve studiu a režii sledovat obraz na několika typech profesionálních monitorů.
Vystaveno bude i vybavení střižny. Lahůdkou je 25 let starý vysílací automat Sony Betacart BVC-10P, který byl v letech 1990-2011 používán k odbavování obrazových příspěvků do zpravodajských relací. Do stroje vážícího několik set kilogramů se vložily desítky videokazet opatřených čárovým kódem. Stroj je během zpravodajské relace podle soupisky automaticky zakládal a přehrával.
Technické muzeum si v únoru připomnělo tři roky od znovuotevření po rekonstrukci za 410 milionů korun. Během té doby sem zavítalo přes 700 000 lidí. Nosným projektem pro letošek bude od 3. června výstava Naše moře s podtitulem Rakousko-uherské válečné námořnictvo, která na fotografiích i modelech připomeneme tuto dnes už zapomenutou kapitolu dějin.
Podle Ksandra bylo NTM nominováno Evropskou muzejní akademií jako jeden z 16 úspěšných muzejních evropských počinů na Michelettiho cenu. Národní technické muzeum postoupilo mezi šest finalistů, ale hlavní ocenění a Michelettiho cenu získalo Museum of Science v Trentu v Itálii