Muzeum studené války v Praze. V bývalém krytu pro papaláše

Relax
28. 11. 2013 19:30
Návštěvníci hotelu zde dnes mohou nalézt Muzeum studené války.
Návštěvníci hotelu zde dnes mohou nalézt Muzeum studené války.

Pod hotelem Jalta na pražském Václavském náměstí se otevřelo Muzeum studené války. Vedení hotelu ho společně s občanským sdružením Československé ozbrojené složky zřídilo v bývalém krytu pro prominentní osoby. Ten měl vydržet i náraz při výbuchu nukleárních zbraní. Muzeum při příležitosti 55. výročí postavení hotelu představilo vedení hotelu.

Protiatomový kryt byl zřízen pro asi 150 lidí. Ve dvou patrech byl jeho obyvatelům k dispozici náhradní agregát, speciální nádrž na vodu a byl vybaven i malým operačním sálem.

Kryt měl vydržet i náraz při výbuchu nukleárních zbraní.





















Pro veřejnost je zpřístupněno několik místností, které sloužily jako zázemí pro obsluhu krytu a zároveň pro příslušníky československých tajných služeb. V podzemí pod jedním z nejvýznamnějších hotelů v Praze druhé poloviny 20. století totiž bylo umístěno odposlouchávací zařízení telefonů hotelových hostů. Agenti tak měli přehled i o hovorech zaměstnanců ambasády Spolkové republiky Německo, která v hotelu v sedmdesátých letech sídlila.

Na snímku jsou plynové masky a zdravotnická brašna.


















Vybavení krytu se nedochovalo, muzeum proto vybavili členové občanského sdružení ze svých sbírek. Lidé si mohou prohlédnout třeba místnost pohraniční stráže, přečíst si informace o železné oponě, prohlédnout malý operační sál nebo dálnopis a odposlouchávací zařízení.

Návštěvníci hotelu zde dnes mohou nalézt Muzeum studené války.


















Z krytu vedlo několik únikových cest. Jedna z nich ústí několik metrů od hotelu na Václavské náměstí, další pak do sousedního domu. Chodba je ale zazděná, není proto jasné, kam přesně vede, řekl jeden z průvodců.

Muzeum je otevřeno v sudé týdny v úterý a čtvrtek a v liché týdny v pondělí a ve středu, vždy od 17.00 do 20.00. Vstupné je 75 korun, hoteloví hosté nic neplatí.

Ložnice zdravotnického personálu.


















Hotel byl postaven před 55 lety v místě proluky, která vznikla na místě domu zničeném v květnu 1945. Autorem návrhu je architekt Antonín Tenzer. V případě válečného konfliktu měl hotel sloužit jako štábní centrum Varšavské smlouvy. Kvůli tomu byl v podzemí vybudován protiatomový kryt. Vybudování hotelu i krytu bylo velmi drahé, v přepočtu na dnešní ceny by údajně stály několik set milionů korun. Kryt byl vyřazen ze sítě utajených krytů civilní ochrany až v roce 1998, poté přešel do správy soukromého hotelu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ