Muzeum v Turnově se zaměří na ovce. Součástí budou workshopy

Relax
1. 5. 2017
Autorka projektu Jana Střílková Válková z Muzea Českého ráje v Turnově.
Autorka projektu Jana Střílková Válková z Muzea Českého ráje v Turnově.

Nový půlroční projekt muzea v Turnově je zaměřený na ovce, jejichž chov získává v regionu v posledních letech na popularitě. Projekt začal výstavou o historii chovu těchto zvířat, jeho součástí ale budou i praktické ukázky hospodářského využití ovcí. Muzeum uspořádá workshopy, přednášky i prázdninové dílny pro děti. Na léto také vytvoří interaktivní naučný park a lidé se mohou zapojit i do pletení obří šály. Řekla to autorka projektu Jana Válková Střílková.

Šálu jako girlandu muzeum zavěsí mezi svoji budovou a hlavní turnovské náměstí v polovině června. Odhadem bude muset mít na délku asi čtvrt kilometru. Muzeu se do její výroby daří zapojovat nejen místní obyvatele. "Spoustu šál nám chodí z celé republiky, už máme přes sto metrů," uvedla Střílková.

Každý, kdo se na vzniku šály podílí, má bezplatný vstup na nedávno zahájenou výstavu, jež je věnovaná historii chovu ovcí v Pojizeří a jejich hospodářskému využití. V Kamenářském domě jsou nejen fotografie, ale i praktické výrobky z vlny nebo kůže. Je tam také třeba náčiní, které se používalo ke zpracování mléka na sýr, tvaroh i máslo. Nezvyklé jsou texty, jež jsou psané na plátně. Část z nich je věnovaná stolování našich předků. Návštěvníci se tak mohou třeba dozvědět, že skopové se od pravěku až po novověk vařilo s kyselými přísadami jako ocet, hrozny či jablky. Kyselé přísady byly dříve doporučované lékaři jako zdraví prospěšné. Nechybějí ani neobvyklé recepty. Například skopová jelítka se připravovala tak, že se skopová krev smíchala se smetanou, hovězím morkem a žemlí a tato směs se následně dávala do ovčích střívek.

Autorka projektu Jana Střílková Válková ukazuje práci s ovčí vlnou.

V regionu se podle historika muzea Jiřího Sajbta lidé chovu ovcí v minulosti nijak zvlášť nevěnovali, ovce byla brána jako běžné nenáročné zvíře. "Vždy tu ovce byla, ale nikdy nebyla majoritním zvířetem. Větší boom v chovu ovcí byl díky šlechtě po husitském období. Vesnice se tehdy vylidnily a nebylo, jak obhospodařovat půdu," uvedl Sajbt.

Podle Střílkové jsou zpřetrhané vazby mezi tím, jak ovce lidé využívali ještě před čtvrtstoletím, a k čemu je mají dnes. Řada lidí si je totiž pořizuje jen na maso a jako přírodní "sekačku" na spásání trávy. V rámci projektu chce muzeum ukázat, že jejich hospodářské využití je širší. Na workshopech se tak budou moci zájemci naučit, jak zpracovávat vlnu, vyrábět sýr z ovčího mléka či mýdlo s lanolinem. Muzeum také přes léto uspořádá prezentační výstavu zpracovatelů vlny. S ovcemi budou spojené i prázdninové tvořivé dílny pro děti a interaktivní naučný park u muzea. Jednotlivé panely se v něm budou aktivovat za pomoci kuličky z vlny, kterou si návštěvníci musejí sami vyrobit.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné