Na hřbitově vznikne nová naučná stezka

Relax
18. 12. 2013 14:02
Hrdiny aviatiky lze obdivovat nejen na nebi (ilustrační foto).
Hrdiny aviatiky lze obdivovat nejen na nebi (ilustrační foto).

Ke hrobům osobností počátků letectví provede návštěvníky městského hřbitova v Pardubicích aviatická stezka. Lidé tak lépe najdou hroby prvního českého aviatika Jana Kašpara, letce Eugena Čiháka a mecenáše letectví barona Artura Krause, říká předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk. Naučná stezka hřbitovem vede už na pražských Olšanech a k náhrobkům míří třeba i třebíčská stezka Po stopách opatů a rabínů.

"Na městských hřbitovech je pochováno více osobností, které stály u zrodu české aviatiky. Kromě Jana Kašpara je to i jeho bratranec Eugen Čihák či ředitel letů baron Artur Kraus. Proto jsme se rozhodli připravit aviatickou stezku po stopách těchto průkopníků létání," říká Kotyk. Jeho společnost prý už získala darem peníze, aby stezku mohla zhotovit. V letošním roce se jí podařilo díky darům dokončit opravy hrobky Jana Kašpara, která byla dlouhá léta v neutěšeném stavu. Hroby Eugena Čiháka a Artura Krause na renovaci teprve čekají.

Naučná stezka vede již po Olšanském hřbitově (ilustrační foto).Zatímco Kašpar je dnes synonymem počátků aviatiky, na jeho bratrance a spolupracovníka Čiháka se spíš zapomnělo. Přitom i on má podíl na rozvoji letectví. Letadla konstruoval a byl mezi prvními, kterému se podařilo s motorovým letadlem vzlétnout.

Kašpar jej zastínil svým 121 kilometrů dlouhým letem z Pardubic do pražské Chuchle, let uskutečnil v květnu 1911. Díky Kašparovi se Pardubice staly "hlavním městem české aviatiky". Byl to však hlavně Čihák, který nadále pořádal populární veřejné lety, díky nimž si město neformální označení do první světové války udrželo. Kašpar totiž po dvou letech přestal prakticky létat.

Bolzano i Reynek

Významnou osobností Pardubic byl i baron Artur Kraus. Nadšený inovátor a sportovec vybudoval lidovou hvězdárnu nebo organizoval první tenisový turnaj. Byl i nadšeným fanouškem létání. Po vlastních nepovedených pokusech s ornitoptérou, tedy mávacím letadlem napodobující ptačí křídla, se stal ředitelem letů Jana Kašpara. Příští rok si město připomene 190. výročí jeho narození, k této příležitosti se bude konat řada akcí pod názvem Rok Artura Krause.

Naučná stezka na pražských Olšanských hřbitovech přibližuje historii tohoto místa i některé zde odpočívající osobnosti, mezi kterými jsou třeba Josef Jungmann, matematik Bernard Bolzano nebo dramatik Ladislav Stroupežnický. K hrobu slavného umělce míří i Na havlíčkobrodská naučná stezka Bohuslava Reynka.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ