Na seznamu UNESCO jsou nově irácký Irbíl i palestinská obec

Relax
23. 6. 2014 09:13
Továrna Van Nelle je nově na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Továrna Van Nelle je nově na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Na seznam světového kulturního dědictví byly nově zapsány Korbejské opatství na západě Německa, citadela v iráckém Irbílu, staré město v saúdskoarabské Džiddě nebo síť inckých stezek Qhapaq ñan vedoucí napříč Jižní Amerikou. Rozhodla o tom na svém nynějším zasedání v Kataru Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Do seznamu ohrožených památek přibyla palestinská vesnice Battír na západním břehu Jordánu.

V některých zmíněných případech může být rozhodnutí podle agentury AFP motivováno nejen kulturním významem míst, ale také politicky.

Irbíl je střediskem iráckého Kurdistánu, který nyní slouží jako útočiště lidem prchajících z bojových zón v Iráku a Sýrii. Battír je vesnice poblíž Betléma s unikátním systémem k zavlažování terasovitých polí, který slouží tamním lidem už dva tisíce let.

Izrael, který staví kolem Západního břehu bezpečnostní bariéru, vytyčil její část v oblasti Betléma tak, že by tento unikátní systém zničil. Palestinci proti tomu protestovali a na UNESCO se poprvé obrátili už před třemi lety. Izraelský nejvyšší soud roku 2012 nařídil překreslit mapu bezpečnostní zdi. Při hlasování výboru UNESCO v Dauhá se pro zařazení vesnice mezi místa světového kulturního dědictví vyslovilo 11 přítomných, tři byli proti a sedm se zdrželo.

Rozhodování o citadele v Irbílu bylo také sporné. Výbor nevzal v potaz doporučení Mezinárodní rady pro památky (ICOMOS), která chtěla odložit rozhodnutí a zvážit univerzální hodnotu tohoto místa. Impozantní stavbu lemují fasády domů z 19. století poskládaných v těsné blízkosti, což zdáli dělá dojem opevnění.

Méně kontroverzní zřejmě bylo rozhodnutí pro zapsání Korbejského opatství ve vestfálském Höxteru. Benediktinský klášter na řece Vezeře založil v roce 822 francký císař Ludvík I. Pobožný. Nyní se stal 39. německou památkou na seznamu UNESCO.

Opatství patřilo mezi duchovní a náboženská centra někdejší Francké říše. Nynější majitel památky, Viktor vévoda z Ratiboře, označil zařazení na seznam jako "potvrzení mimořádné univerzální hodnoty Korbejského opatství". Rodina prý titul vnímá jako závazek a úkol pokračovat v úsilí o zachování kláštera.

Incké stezky, mayské město

Zápisu se dočkala také starobylá síť inckých horských cest Qhapaq ñan, prehispánské inženýrské dílo, které protíná šest jihoamerických států - Peru, Chile, Kolumbii, Ekvádor, Argentinu a Bolívii. Místy se vine Andami v nadmořské výšce až 5000 metrů.

Další novou lokalitou na seznamu UNESCO z oblasti Latinské Ameriky je starobylé mayské město Calakmul a přilehlý deštný prales na mexickém poloostrově Yucatán.

UNESCO na seznam kulturního dědictví nově zapsalo rovněž industriální památky. Jde například o výrobnu hedvábí v japonské Tomioce z konce 19. století nebo jednu z ikon moderní architektury, továrnu Van Nelle v nizozemském Rotterdamu.

Představitelé UNESCO, kteří do 25. června jednají v Dauhá, letos rozhodují o čtyřech desítkách návrhů na zápis na seznam přírodního či kulturního dědictví organizace. Mezi uchazeči jsou například turecký Pergamon, ruský Bolgar či Bělověžský prales, o jehož zápis společně usilují Polsko a Bělorusko.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Jerry Lampen

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ