Na seznam světového kulturního dědictví byly nově zapsány Korbejské opatství na západě Německa, citadela v iráckém Irbílu, staré město v saúdskoarabské Džiddě nebo síť inckých stezek Qhapaq ñan vedoucí napříč Jižní Amerikou. Rozhodla o tom na svém nynějším zasedání v Kataru Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Do seznamu ohrožených památek přibyla palestinská vesnice Battír na západním břehu Jordánu.
V některých zmíněných případech může být rozhodnutí podle agentury AFP motivováno nejen kulturním významem míst, ale také politicky.
Irbíl je střediskem iráckého Kurdistánu, který nyní slouží jako útočiště lidem prchajících z bojových zón v Iráku a Sýrii. Battír je vesnice poblíž Betléma s unikátním systémem k zavlažování terasovitých polí, který slouží tamním lidem už dva tisíce let.
Izrael, který staví kolem Západního břehu bezpečnostní bariéru, vytyčil její část v oblasti Betléma tak, že by tento unikátní systém zničil. Palestinci proti tomu protestovali a na UNESCO se poprvé obrátili už před třemi lety. Izraelský nejvyšší soud roku 2012 nařídil překreslit mapu bezpečnostní zdi. Při hlasování výboru UNESCO v Dauhá se pro zařazení vesnice mezi místa světového kulturního dědictví vyslovilo 11 přítomných, tři byli proti a sedm se zdrželo.
Rozhodování o citadele v Irbílu bylo také sporné. Výbor nevzal v potaz doporučení Mezinárodní rady pro památky (ICOMOS), která chtěla odložit rozhodnutí a zvážit univerzální hodnotu tohoto místa. Impozantní stavbu lemují fasády domů z 19. století poskládaných v těsné blízkosti, což zdáli dělá dojem opevnění.
Méně kontroverzní zřejmě bylo rozhodnutí pro zapsání Korbejského opatství ve vestfálském Höxteru. Benediktinský klášter na řece Vezeře založil v roce 822 francký císař Ludvík I. Pobožný. Nyní se stal 39. německou památkou na seznamu UNESCO.
Opatství patřilo mezi duchovní a náboženská centra někdejší Francké říše. Nynější majitel památky, Viktor vévoda z Ratiboře, označil zařazení na seznam jako "potvrzení mimořádné univerzální hodnoty Korbejského opatství". Rodina prý titul vnímá jako závazek a úkol pokračovat v úsilí o zachování kláštera.
Incké stezky, mayské město
Zápisu se dočkala také starobylá síť inckých horských cest Qhapaq ñan, prehispánské inženýrské dílo, které protíná šest jihoamerických států - Peru, Chile, Kolumbii, Ekvádor, Argentinu a Bolívii. Místy se vine Andami v nadmořské výšce až 5000 metrů.
Další novou lokalitou na seznamu UNESCO z oblasti Latinské Ameriky je starobylé mayské město Calakmul a přilehlý deštný prales na mexickém poloostrově Yucatán.
UNESCO na seznam kulturního dědictví nově zapsalo rovněž industriální památky. Jde například o výrobnu hedvábí v japonské Tomioce z konce 19. století nebo jednu z ikon moderní architektury, továrnu Van Nelle v nizozemském Rotterdamu.
Představitelé UNESCO, kteří do 25. června jednají v Dauhá, letos rozhodují o čtyřech desítkách návrhů na zápis na seznam přírodního či kulturního dědictví organizace. Mezi uchazeči jsou například turecký Pergamon, ruský Bolgar či Bělověžský prales, o jehož zápis společně usilují Polsko a Bělorusko.