Nález systému historických výpustí rybníka Jordán v Táboře byl za Jihočeský kraj nominován do celostátního kola soutěže Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro Futuro v kategorii Objev, nález roku 2013. Smyslem soutěže je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.
Dvě výpusti v hrázi Jordánu, který nyní vodohospodáři po odbahnění napouštějí, odkryli archeologové v roce 2013. "Nejstarší části dřevěných konstrukcí obou spodních výpustí jsou dendrochronologicky datovány do konce 15. století. Nález nadregionálního významu přináší zásadní informace o technickém řešení regulace vodního režimu v umělých vodních nádržích v pozdním středověku," řekla Eva Neprašová z českobudějovického územního pracoviště NPÚ.
Táborský Jordán je podle historiků unikátní svou primární funkcí, nešlo o rybník za účelem chovu ryb, ale o zásobník užitkové vody pro středověké město. Byl založen v roce 1492, jde tedy o nejstarší umělou vodní nádrž v českých zemích. Stavba je ojedinělá rozměry hráze, rozlohou vodní hladiny a sběrnou oblastí vody i technickým řešením dopravy vody do města. Soustavu tvořila vodárna s mlýnským kolem a písty, štola ve skále k hradbám, vodárenská věž a rozvody z ní do sedmi městských kašen.
Tábor, založený husity v roce 1420, se v 15. století zařadil mezi vyspělá sídelní centra. Nedobytné město ale trpělo absencí spodní vody. Provizorní zásobování zajišťovaly studny na povrchovou vodu. V roce 1492 se obec rozhodla k ekonomicky a technicky výjimečnému řešení problému tím, že dala na východním okraji města přehradit Tismenický potok a zřídit nádrž, nazvanou biblicky Jordán.
Potok byl přehrazen 230 metrů dlouhou a až 20 metrů vysokou hliněnou hrází, v níž byly zřízeny horní i dolní propusti, které jednak odváděly spodní vodu do údolí Tismenického potoka, jednak horní vodu do staré vodárny pod hradbami. Celý systém byl pro město natolik významný, že byl udržován v provozuschopném stavu až do 19. století.
Po staletích, kdy byl Jordán a jeho systém dopravy vody do města v obecném povědomí, informace o jeho jednotlivých technických dílech zcela vymizely. Kompletní systém znovu odkryl až záchranný archeologický výzkum v letech 2012 až 2013.
Jordán byl do soutěže NPÚ Patrimonium pro Futuro v kategorii Objev, nález roku 2013, nominován spolu s objevem středověkých nástěnných maleb v kostele sv. Havla v Kuřívodech na Liberecku a archeologickým odkryvem duchovně vzdělávacího centra Jednoty bratrské v Přerově na Olomoucku. Ceny soutěže NPÚ v několika kategoriích budou předány u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví v září.