Po krátké odmlce se znovu rozjela nová lanovka na Sněžku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. V nových kabinách se 20. a 21. prosince svezlo 584 lidí. Ve středu dopoledne lanovka, která stála více než 300 milionů korun, dopravila nahoru další zákazníky.
"První den jsme svezli 487 lidí, druhý den jen 97 lidí, protože byl silný vítr a jezdilo se jen dopoledne. Počítám, že když bude hezky, svezeme denně až tisícovku lidí," řekl náčelník lanovky Jiří Martinec.
Pokud začne vát vítr větší rychlostí než 60 kilometrů za hodinu, lanovka se musí zastavit. Sezona lanovky v horní části od Růžové hory na Sněžku tak může trvat kvůli silnému větru asi 170 dní v roce, odhadl Martinec. Turisté zatím jezdí jen na Růžovou hodu, což je spodní úsek trasy. Až na vrchol nejvyšší české hory se lidé v nových kabinách svezou po Novém roce.
"Čekáme na vydání povolení od Drážní inspekce, počítám, že až skončí svátky, bude lanovka jezdit až na Sněžku," řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.
Mezi prvními pasažéry lanovky byl 20. prosince poslední žijící nosič nákladu na Sněžku Helmut Hofer a bývalý prezident Václav Klaus. Lanovku si nechala postavit radnice v Peci pod Sněžkou, většinu nákladů platí dotace z fondů Evropské unie. Stavba začala v září 2011 a měla být původně hotová do března 2014.
I přes potíže se ji podařilo dostavět o čtyři měsíce dřív. Na původních půdorysech vznikla nová vrcholová stanice a přestupní stanice na Růžové hoře. Spodní stanice je zcela nová. Za hodinu smí lanovka převést maximálně 250 lidí, což je stejný počet pasažérů jako u staré lanovky. Byla to podmínka ochránců přírody.
Jízdné proti tomu původnímu zdražilo asi o deset procent na 210 korun, zpáteční jízdenka stojí 390 korun. Radnice argumentovala tím, že jízdné se několik let neměnilo. Jízda na vrchol Sněžky se nyní zkrátila o devět minut na 16 minut.