Nové kamery, jimiž se provozovatelé skiareálů snaží bojovat proti nežádoucímu pohybu permanentek, narazily u organizátorů cen Big Brother Awards, udělovaných za nebezpečné zásahy do soukromí českých občanů. Některé lyžařské areály začaly v této sezoně důrazněji bojovat proti přeprodávání a půjčování lístků a využívají k tomu i nových technologií.
Provozovatelé lyžařských středisek dostali anticenu "za novou nebezpečnou technologii", sdělili on-line deníku TÝDEN.CZ zástupci sdružení dTEST. Ceny Big Brother Awards organizuje sdružení Iuridicum Remedium. Princip kritizované novinky spočívá v tom, že lyžař je při průjezdu turniketem zachycen a systém či obsluha při dalších jízdách porovnává, zda daný skipas nepoužívá někdo jiný.
"Museli jsme k tomu opatření přistoupit, i když počítáme s tím, že budeme řešit stížnosti. Přeprodáváním permanentek jsme přicházeli o značné procento tržeb," řekla před časem za společnost Spartak Rokytnice Renata Žalská. Varování, že lyžaři budou před přísnějším dohledem, na všechny nezabralo. "Lidé neustále zkoušejí permanentky přeprodávat. Několik černých pasažérů již bylo dopadeno," řekla počátkem ledna on-line deníku TÝDEN.CZ Žalská.
Rodiče pod lupou
Novinku zavedl i areál ve Špindlerově Mlýně. Například rodiče mívají podle provozovatele často jen jednu permanentku, kterou si během dne půjčují, podle toho, kdo zrovna hlídá dítě. S tím má být prý konec. "Pro odhalování černých pasažérů se nám velice osvědčili kontroloři s wi-fi čtečkou u turniketu, kteří odhalili mnohé případy půjčování nepřenosných celosezonních skipasů, z čehož jsme vyvodili pro majitele těchto permanentek nepříjemné důsledky," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek.
Kdo tedy v minulosti někdy na horách prodávali neproježděnou permanentku, nebo naopak odpoledne od někoho, kdo končil, kupoval jeho, by měl své chování nyní zvážit, pokud se nechce dostat do sporů s provozovateli vleků. V případě, že některý z nově sledovaných údajů nesouhlasí, může nyní systém permanentku či skipas při průjezdu turniketem i zablokovat.
Podle vedoucího právní poradny časopisu dTest a jednoho z porotců Big Brother Awards Lukáše Zeleného se týká jediná výjimka rodičů: "Pokud rodiče provozovatelům nahlásí, že se o skipas budou dělit v rámci hlídání dětí, systém jim průchod umožní," sdělil. Celkový názor má přitom jasný: "Tento systém si anticenu rozhodně zaslouží. Považujeme jej za nebezpečný, neboť dochází ke shromažďování identifikačních údajů návštěvníků lyžařských areálů, tedy nejenom jejich výšky a podoby, ale také údajů o doprovázení dětí a propojení těchto osob," říká.
Zisky versus soukromí?
"Dochází tak k jasnému upřednostnění tržních zájmů provozovatelů lyžařských areálů před osobnostními právy fyzických osob. Lyžaři jsou navíc obvykle informováni pouze o tom, že odbavovací systém je vybaven kamerami; jakým způsobem je s jejich osobními údaji nakládáno, se už ovšem nedozví," zdůrazňuje Zelený. Čeští provozovatelé lyžařských areálů se podle něj inspirovali v zahraničí, zejména v Rakousku, kde již v roce 2009 tento systém zavedl areál Sternstein a později i areál Hochficht. V České republice byl tento systém zaveden například na lanovce na Černou Horu v Jánských Lázních, v lyžařském areálu Klínovec či v Rokytnici nad Jizerou.
"Systém na kontrolu lyžařů je příkladem pronikání slídilských technologií do dalších oblastí našeho života," poznamenává Jan Vobořil z občanského sdružení Iuridicum Remedium. Provozovatelé vleků mají ale jiný názor a zdůrazňují právo chránit své tržby a investice.