Nepřístupný zatopený obří protiletecký kryt Getewent ze sklonku sklonku druhé světové války zkoumají nyní historici s potápěči v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Kryt pro zaměstnance továrny měl být kombinován s podzemní zkušebnou válečných výrobků. "Vodu budeme z podzemí odčerpávat silným čerpadlem. Podle poklesu hladiny a matematických propočtů budeme moci orientačně zjistit celkový rozsah krytu," uvedl historik Severočeského muzea v Liberci Ivan Rous.
Podle dochovaných válečných dokumentů se celková délka chodeb dá počítat v jednotkách kilometrů, podle historiků šlo o atypickou stavbu, kterých na území republiky není mnoho. "Nebyl to klasický protiletecký kryt, ale takový pelmel s podzemní továrnou," uvedl Rous.
Původní obří protiletecký kryt pro zaměstnance továrny Getewent byl nakreslen již v roce 1940, ale vybudován byl až se vznikem koncentračního tábora AL Reichenau. "Při zamýšlené rozloze už lze mluvit v našich podmínkách o podzemním městě. Žádost o povolení byla jabloneckému landrátu adresována 27. září 1944. Doslova se zde píše o protileteckém krytu pro zaměstnance továrny ve spojení s podzemní zkušebnou výrobků," uvedl Rous. Podzemní stavbu budovali vězni v nelidských podmínkách.
Pobočka berlínské firmy Getewent byla zaměřena na výrobu a vývoj elektrotechnických součástí i celků, především z oboru radarové, sonarové a radiotechniky. Po válce se podle Rouse o obří stavbu nikdo nezajímal, podzemí postupně zaplavila voda a dnes se dovnitř takřka nedá dostat. Vchod D od nádraží byl zřejmě po válce sestřelen či stržen a ústí chodby je zasypáno. Nepřístupné jsou i další dva vchody a chodby za nimi jsou částečně nebo zcela zasypané. Při průzkumu se ale podařilo objevit i jednu nepoškozenou boční šachtu. I proto jsou historici s dosavadními výsledky spokojeni.
"Vedle ověření existence netypického podzemního díla z druhé světové války se podařilo ze sond shromáždit materiál (elektroinstalaci, ostnatý drát a další předměty), který upomíná na existenci koncentračního tábora AL Reichenau. I samotné podzemní dílo je dnes jednou z posledních památek na práci vězňů a zaslouží si být jako takové uchováno pro budoucí generace," dodal Rous. Do budoucna by chtěli vyčerpat vodu z podzemí a vnitřní prostory prozkoumat.
Zatím však není příliš reálné, že by se dovnitř někdy dostali turisté. Návštěvníky by ale na existenci krytu mohli upomínat alespoň informační cedule. Továrna Getewent s koncentračním táborem v Rychnově byla za války jednou z nejvýznamnějších na českém území. I proto bylo do města v posledních měsících války přesunuto velitelství koncentračního tábora Gross-Rosen.