Nový italský premiér Matteo Renzi důrazně vyzval soukromý sektor, aby pomohl státu financovat opravu a údržbu starověkých Pompejí. Stav tohoto cenného archeologického a historického objektu je podle něj tak špatný, že to vzbuzuje pohoršení.
"Itálie je zemí kultury a já se ptám šéfů podniků: na co čekáte?" odpověděl premiér na otázku, jak se dívá na nedávné zřícení několika kusů stěn v historických Pompejích. Dál nepřijatelný je podle premiéra postoj soukromého sektoru, který odmítá pomáhat s tvrzením, že kultura byla v Itálii vždy věcí státu.
Kulturní sektor v Itálii patří k nejvíce zasaženým úspornými plány posledních let, jejichž cílem je snížit deficit státního rozpočtu. Úřadům se již podařilo získat finanční pomoc od výrobce luxusní obuvi Tod's a módní značky Fendi na zrestaurování některých památek v Římě. Nyní se hledají mecenáši pro Pompeje, jejichž odhalené trosky v posledních třech letech značně chátrají.
Vulkanický popel z erupce sopky Vesuv, který město v srpnu roku 79 zasypal, dokonale zakonzervoval budovy a předměty, a umožnil tak současným generacím poznat vzhled starořímského města střední velikosti a život jeho obyvatel. V roce 1997 byly Pompeje zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
Pomozte zachránit Pompeje, apeluje premiér na podnikatele
Relax
6. 3. 2014Zřícená zeď v Pompejích.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Salvatore La Porta