Rekord vzduchoplavce: obletěl Zemi v balonu bez mezipřistání

Relax
25. 3. 2017
Švýcar Bertrand Piccard (vpravo) a Brit Brian Jones ukazují svou minci pro štěstí před startem k jejich třetímu pokusu o oblet světa bez mezipřistání v horkovzdušném balonu Breitling Orbiter III ze švýcarského Chateau d'Oex.
Švýcar Bertrand Piccard (vpravo) a Brit Brian Jones ukazují svou minci pro štěstí před startem k jejich třetímu pokusu o oblet světa bez mezipřistání v horkovzdušném balonu Breitling Orbiter III ze švýcarského Chateau d'Oex.

Do rekordních tabulek se zapsal v březnu 1999, kdy spolu se Švýcarem Bertrandem Piccardem jako první na světě obletěl v balonu zeměkouli bez mezipřistání. Britský letecký inženýr a vzduchoplavec Brian Jones, který oslaví 27. března sedmdesátiny, nezahálel ani poté. V roce 2010 se například podílel na pokusech s "tryskovým křídlem" švýcarského dobrodruha Yvese Rossyho. Jones tehdy pilotoval balon, ze kterého Rossy nad Ženevským jezerem vyskočil, udělal dva loopingy a přistál pomocí padáku.

Rodák z Bristolu Jones se začal létání věnovat již v 16 letech, 13 let sloužil jako inženýr u RAF. S balonovým létáním se seznámil v roce 1986 ve svých 39 letech, kdy získal první průkaz na pilotování balonů. V dalších letech se stal instruktorem britského letectva pro balonové létání.

Jeho nadšení pro létání balony jej přivedlo až ke švýcarskému psychiatrovi Piccardovi, jehož rodina má dobrodružství v krvi. Bertrandův dědeček, fyzik Auguste, doletěl v roce 1931 s balonem do stratosféry, jeho otec, světoznámý oceánolog a ekolog Jacques, pro změnu společně s jedním Američanem uskutečnil v batyskafu rekordní sestup pod hladinu moře.

Švýcarský vzduchoplavec Bertrand Piccard (vlevo) a Brit Brian Jones, kterým se jako prvním podařilo obletět zeměkouli balonem bez mezipřistání, převzali ve Washingtonu cenu pivovaru Budweiser s šekem na milion dolarů.

Piccard, který již v roce 1992 vyhrál s Belgičanem Wimem Verstraetenem závod balonů přes Atlantik, se poté rozhodl zkusit obletět zeměkouli. Jako záložního pilota si vybrali právě Jonese.

První pokus dua Piccard - Wim Verstraeten se s balonem Breitling Orbiter (pokusy sponzorovala švýcarská firma Breitling vyrábějící hodinky) v lednu 1997 nezdařil po pouhých šesti hodinách kvůli úniku paliva do kabiny vzduchoplavců.

Expedice Breitling Orbiter II pak vystartovala v lednu 1998, Jones na palubě opět nebyl, ve švýcarské Ženevě zajišťoval let ze země. Tříčlenná posádka ve složení Piccard, Verstraeten a Andy Elson překonala světový rekord v délce nepřerušeného pobytu ve vzduchu (devět dní, 17 hodin a 55 minut). Balon ale musel v únoru 1998 přistát v Barmě, protože Čína mu nepovolila přelet nad svým územím.

Úspěšný oblet zeměkoule v balonu Breitling Orbiter III zahájil Piccard s Jonesem na palubě 1. března 1999 ve švýcarském Châteuax d'Oex. Nejprve zamířili jihozápadním směrem nad Mauritánii, kde se ve velké výšce dostali do rychlého vzdušného proudu, který je odnášel na východ.

Švýcar Bertrand Piccard (vpravo) a Brit Brian Jones ukazují svou minci pro štěstí před startem k jejich třetímu pokusu o oblet světa bez mezipřistání v horkovzdušném balonu Breitling Orbiter III ze švýcarského Chateau d'Oex.

Piccard a Jones vydrželi v těsné kabině více než 19 dnů, přestože se jim porouchalo topení a nedostávalo se kyslíku. Nad Tichým oceánem se několikrát vyhýbali bouři. Ve výši dva tisíce metrů Jones nad mořem opravoval propustné těsnění propanových láhví a Piccard stejně náročným manévrem odstraňoval nad Saharou z balonu ledovou vrstvu.

Cílovou linii, devátý stupeň západní délky, přeletěli nad Mauritánií a přistáli 21. března 1999 v egyptské poušti asi 80 kilometrů severně od města Mut v oáze Dachlá po 19 dnech, 21 hodinách a 55 sekundách letu. Úspěšný let kolem zeměkoule chtěli původně ukončit u egyptských pyramid v Gíze, avšak nepříznivé větry je odvály jižněji asi 485 kilometrů jihozápadně od Káhiry. Pak ještě čekali osm hodin na vysvobození.

Jejich balon uletěl 45 755 kilometrů, délka samotného obletu zeměkoule byla 40 814 kilometrů. Posádka překonala i rekord v délce trvání letu a mnoho dalších rekordů.

Výkon obou vzduchoplavců vzbudil bouřlivý ohlas na celém světě. Blahopřáli jim přední státníci, v Ženevě na ně čekal zástupce pivovarů Anheuser-Bush s šekem na milion dolarů, z čehož většina putovala na dobročinné účely.

Jones, který je ženatý a má dvě děti, pak s Piccardem napsal o letu knihu The Greatest Adventure.

Rekord Piccarda s Jonesem překonal až americký milionář a dobrodruh Steve Fossett, který se v roce 2002 stal prvním vzduchoplavcem, který v balonu zeměkouli obletěl sólově. O čtyři roky později Fossett překonal i dálkový rekord, byl to ale jeho poslední slavný čin. V září 2007 zahynul po pádu svého letounu v pohoří Sierra Nevada nedaleko hranic Kalifornie a Nevady.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , youtube, Delay Jerome, KEYSTONE/Coffrini Fabrice, Bui Khue

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné