Rituální lázeň ze 16. století se otevře veřejnosti

Relax
27. 3. 2014 11:10
Pinkasova synagoga láká mnoho turistů (ilustrační foto).
Pinkasova synagoga láká mnoho turistů (ilustrační foto).

Historická mikve vedle Pinkasovy synagogy se od dubna otevře veřejnosti. Rituální lázeň patří k nejstarším dokladům židovského osídlení v dané oblasti. Pochází nejspíše z počátku 16. století, uvedla Dita Šnajdrová z Židovské obce v Praze.

Mikve je židovská rituální lázeň, tvořena nádrží s přírodní vodou. V judaismu tradičně slouží k rituálnímu očištění osob a předmětů. Ta u Pinkasovy synagogy byla objevena při archeologickém průzkumu v roce 1968. Komentované prohlídky budou od neděle do pátku, vždy ve 13.00.

Židovský hřbitov na Starém Městě (ilustrační foto).Vstupenky je možné zakoupit ve všech prodejních místech židovské obce a Židovského muzea v Praze. Od letošního ledna Židovská obec v Praze také znovu spravuje Starý židovský hřbitov na Žižkově. Tento druhý nejstarší židovský hřbitov byl založen v roce 1680 jako morové pohřebiště pražské židovské obce. Bylo na něm pohřbeno na 40 000 osob, mezi nimi řada významných rabínů a učenců. Nejnavštěvovanější je hrob pražského vrchního rabína Ezechiela Landaua (1713 až 1793).

Pro návštěvníky je letos hřbitov zdarma otevřen s výjimkou sobot a židovských svátků v neděli, úterý a ve čtvrtek v době od 11.00 do 16.00 a v pátek od 10.00 do 14.00.
Od 1. dubna bude po zimní přestávce otevřena Jeruzalémská synagoga, až do 31. října vždy od 11.00 do 17.00 kromě sobot a židovských svátků.

Pinkasova synagoga.Vedle tradičních lákadel, jako jsou večerní komentované prohlídky s krátkou ukázkou hry na varhany, které se letos uskuteční od května do srpna vždy poslední čtvrtek v měsíci, nebude chybět kupříkladu Cyklus varhanních koncertů. Na balkoně Jeruzalémské synagogy jsou dvě stálé expozice, v přízemí synagogy budou během sezony tři krátkodobé výstavy.

Po celý rok je přístupná Staronová synagoga - nejstarší památka pražského židovského města. Od 1. dubna bude otevřena denně mimo sobot a židovských svátků od 9.00 do 18.00. Staronová synagoga požívá v židovském světě mimořádné úcty a je opředena řadou legend. Jak vypráví pověst, synagogu chránili za požárů svými křídly andělé proměnění v holubice, a tak zůstala uchována bez vážnějšího poškození až do dnešních dnů. Podle jiné pověsti jsou na její půdě uloženy pozůstatky Golema, kterého na ochranu pražské obce vytvořil a oživil rabi Löw.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ