Visuté lávky nad propastmi, lany obepnuté skalní římsy a strmé žebříčky mířící k ostrým štítům. Horské výlety mimo tradiční cesty přivádějí malé i velké poutníky k jedinečným adrenalinovým zážitkům.
Stačí pár kroků a srdce se rozbuší i těm nejsilnějším povahám. Stín široké lesní pěšinky znenadání střídá ostré sluneční světlo a stezka se zužuje. Skála se najednou pod nohama propadá o dobrých sto metrů - stačil by nepozorný úkrok stranou a volný pád v téměř dvoutisícové výšce je jistý. Od něho však výletníky dělí dřevěné lávky a korýtka přimknutá ke skalní římse.
Je těžké si představit, že je tady, s hlavou mezi mraky a nulovým jištěním, už ve středověku do tvrdé kamenné masy vytepávali místní švýcarští vinaři a pastevci, aby ke svým vinicím a loukám přivedli vodu z ledovců. Dnes se po jejich stopách mohou vydat turisté podél více než 260 dochovaných takzvaných bisses v kantonu Valais. Mírný sklon vodních korýtek a důmyslně položených stezek umožňuje strhující podívanou při minimálním fyzickém vypětí, na rozdíl od známějších alpských stezek zvaných via ferrata.
* Kde lze najít v horách zákopy a další pozůstatky z první světové války?
* Z jakého ledovce teče voda podél jedné z nejkrásnějších horských vodních stezek Bisse d'Ayent?
* Kde se pěstuje odrůda vína Humagne Rouge?
* Co jsou via ferraty a kde s nimi lze zažít horská dobrodružství?
* Kdy se otevírají stavidla koryt bisses?
* V jakém muzeu si lze vyzkoušet stavbu středověkých horských zavlažovacích korýtek?
* Kde je Nevyšší vodopád ve Slovenském ráji?
Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších informací o zajímavých výletech v horách se dozvíte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které je na stáncích od 29. července.