V Královéhradeckém kraji loni přibylo dvanáct kulturních památek, na seznamu je například areál safari dvorské zoologické zahrady, barokní usedlost Červený dvůr na okraji Hradce Králové či důl Bohumír.
Usedlost Červený dvůr pochází z druhé poloviny 18. století. "Odlehlá poloha Červeného dvora nejspíš vyvolala i zrod dosud písemně nedoložených legend o katovně, k níž měl dům sloužit," uvedla Eva Macková z josefovského územního pracoviště Národního památkového ústavu. Památkáři na pozdně barokní usedlosti oceňují zejména mansardovou střechu, z níž vystupuje valbově zastřešený vikýř podkrovní světničky.
Na Trutnovsku se na seznam památek loni dostal kromě areálu safari také areál Rudného dolu Bohumír v Dolních Vernéřovicích, který byl otevřený v roce 1853 a od roku 2015 je přístupný veřejnosti. "Zachovaný důl je přímým dokladem technologického provozu v důlních chodbách," uvedla Macková. Podle ní dosud byly v Hradeckém kraji na seznamu kulturních památek pouze nadzemní objekty hlubinných uhelných dolů u Žacléře a archeologické stopy středověkého zlatého dolu v oblasti Bártova lesa v Mladých Bukách.
Mezi kulturní památky patří také krucifix v Kacákově Lhotě, hotel Centrál v Nové Pace, venkovský dům v Markvarticích a Hlohová kaple v Hořicích na Jičínsku. Na Rychnovsku získaly status kulturní památky pozdě barokní krucifix v Kostelci nad Orlicí z počátku 19. století a sousoší piety v Rychnově nad Kněžnou.