Slavnou cestu Hanzelky a Zikmunda připomene muzeum na Letné

Relax
20. 4. 2017
Na snímku cestovatel Miroslav Zikmund.
Na snímku cestovatel Miroslav Zikmund.

Sedmdesát let od chvíle, kdy Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nasedli do Tatry 87 a vyrazili do Afriky, připomene v den výročí tuto sobotu Národní technické muzeum (NTM) v Praze. Filmová projekce přiblíží návštěvníkům tento historický okamžik, uvidí automobilové veterány ze soukromých sbírek a seznámí se s příběhem obou cestovatelů.

"V sobotu 22. dubna odstartuje z Letné pamětní jízda ve stopách Hanzelky a Zikmunda s posádkou Petr Horký, Michal Popov a Miroslav Náplava. V poledne se vydají do Zlína na festival Neznámá Země, dále podle deníku obou cestovatelů do Marseille," řekl na dnešním setkání s novináři ředitel NTM Karel Ksandr.

Před budovou majitelé vystaví své veterány do roku výroby 1970 a automobily Tatra bez omezení roku výroby. V dopravní hale se v průběhu dne uskuteční komentované prohlídky automobilové sbírky a slavné Tatry 87. V přednáškovém sále bude třikrát uveden dokument Petra Horkého Století Miroslava Zikmunda z roku 2014. Expozici Doprava doplní autentické předměty z první jejich cesty: pistole, mapa, mince, suvenýry či obuv.

Největší české cestovatelské dobrodružství 20. století se začalo psát před sedmdesáti lety.
Když v roce 1947 mladí absolventi ekonomie vyrazili do Afriky s cílem objet svět, loučil se s nimi před autoklubem v Opletalově ulici jen hlouček kamarádů a přátel. O tři a půl roku později byli už při návratu slavnými cestovateli, v ulicích Prahy jim mávali i kolemjdoucí. Jejich cesta vedla nejprve do Afriky, z Kapského města pak přepluli do Argentiny a vydali se na pouť po Jižní a Střední Americe. Celkem za tři a půl roku projeli 44 zemí, urazili 111 tisíc kilometrů, z toho z toho 61 700 ve svém voze. Pořídili 10 tisíc fotografií a natočili jedenáct kilometrů filmu.

Celou svoji dlouhou cestu průběžně zprostředkovávali v rozhlasových reportážích a posléze zachytili v knihách. V roce 1959 daroval Hanzelka proslulý expediční vůz do sbírek technického muzea. V lednu 2006 byl prohlášen za národní kulturní památku, je trvale vystaven v dopravní hale. Kurátor automobilové sbírky NTM Petr Kožíšek upozornil, že vůz v dopravní hale není tím, se kterým Hanzelka a Zikmund startovali. "Ten skončil po nehodě v Libyi. V Alexandrii si pak z lodě vybrali další, rovněž stříbrný, a absolvovali s ním většinu své cesty," vysvětlil. Fenomén obou cestovatelů vidí především v těch 6,5 milionech knih, které napsali, sedmi stech rozhlasových reportážích a filmových dokumentech.

Tatrovka, s níž se nyní Petr Horký s kolegy vydá do Marseille, pochází od soukromého sběratele.

Foto: Facebook , Národní technické muzeum

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné