Kasteláni státních hradů a zámků si ještě donedávna užívali pětiměsíční zimní spánek za státní peníze: od konce října do počátku dubna. Domácí šlechta přitom svoje sídla zpřístupňuje celoročně, tedy i v zimní slotě.
Jsou to právě šlechtičtí restituenti, kteří stáli za novinkou zpřístupňovat hrady a zámky celoročně. "Proč bychom se měli návštěvníkům bránit, vždyť nám přinášejí peníze," říká hrabě Francesco Kinský dal Borgo, jehož rodina vítá turisty na zámku v Chlumci nad Cidlinou a na hradě Kost i v zimě. Erár však dlouhá léta odmítal prohlídky mimo sezonu jako škodlivý nesmysl, který prý vede k ničení vzácných interiérů, například sněhem z bot. Turisté, kteří si zimní výlety na soukromé hrady a zámky oblíbili, však nakonec donutili ke změně názoru i stát. Letos jsou v průběhu adventu a Vánoc otevřeny nejméně tři desítky bývalých sídel šlechty ve správě Národního památkového ústavu, krajů či měst.
* Jak tráví advent a Vánoce třicetiletý česko-italský šlechtic Francesco Kinský dal Borgo?
* Proč stát mnohé hrady a zámky stále na zimu uzavírá a nechce je turistům zpřístupnit ani o vánočních svátcích?
* Které hrady a zámky jsou letos v prosinci otevřeny?
* Na kterých hradech a zámcích se letos konají vánoční trhy, kde vás provedou při svíčkách a kde pořádají speciální vánoční prohlídky?
Odpovědi na tyto otázky najdete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. prosince.