Solární letoun minul bod návratu, teď musí přeletět Pacifik

Relax
30. 6. 2015 05:56
Solar Impulse 2 při přistání.
Solar Impulse 2 při přistání.

Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 je definitivně na cestě přes Pacifik na Havajské ostrovy, kam vyrazil v pondělí časně ráno místního času (v neděli večer SELČ) z japonské Nagoji. Rozhodlo se o tom v okamžiku, kdy po desetihodinovém letu překročil bod, z něhož už není návratu zpět. Informoval o tom organizační tým a na Twitteru i sám pilot, 62letý André Borschberg.

Podle předpokladů by měl unikátní stroj do cíle osmé etapy, na Havajské ostrovy, dorazit přes Tichý oceán po pětidenním nepřetržitém letu. Borschberga čeká trasa dlouhá podle některých 7900 kilometrů, podle jiných dokonce téměř 8500 kilometrů.

Piloti Borschberg a Bertrand Piccard, kteří se v řízení stroje střídají, původně chtěli na Havaj letět bez přestávky z čínského Nankingu. Kvůli nepřízni počasí ale 1. června musel Solar Impulse 2 přistát v Nagoji. Poškození křídla a nelepšící se povětrnostní podmínky způsobily, že tam musel zůstat až do dneška, respektive do nedělního večera podle středoevropského letního času.

Letoun na solární pohon opustil Japonsko ještě za tmy."Nyní přímým letem na Havaj. Emoce jsou velmi silné, protože už jsem minul bod, z něhož není návratu: zkoumání začíná tady," tweetoval Borschberg po deseti hodinách ve vzduchu.

"Není cesty zpět. Zbývá jen letět na Havaj," potvrdil ve stejnou chvíli zlomový okamžik celé výpravy kolem světa organizační tým na své internetové stránce. Vzhledem k tomu, že na této trase není žádné místo, kde by mohl stroj v případě nouze bezpečně přistát, je nejdelší, osmá etapa považována za nejrizikovější úsek celého letu.

Rozhodování, zda v letu pokračovat, přitom nebylo jednoduché a do poslední chvíle ani jasné. "Během prvních deseti hodin letu jsme měli technické problémy. Nakonec jsme se ale rozhodli podstoupit riziko a pokračovat. A pak jsme minuli bod, z něhož není návratu, a tak jsme řekli OK, letíme na Havaj," řekl 57letý Piccard.

Piloti André Borschberg a Bertrand Piccard.Bývalý vojenský letec Borschberg si je dobře vědom rizika spojeného se strastiplným letem přes Pacifik, během něhož si smí v kuse zdřímnout jen na 20 minut. Jak řekl, s Piccardem mají za sebou pečlivou přípravu pod dohledem německého námořnictva.

"Když se všechno pokazí, pořád můžu vyskočit s padákem, se záchranným člunem a s nouzovými zásobami. S německou marínou jsme nacvičovali, jak skákat z letadla s padákem, zvládat situaci a přežít. Ale doufám, že se na tenhle výcvik nebudu muset spoléhat," prohlásil pilot.

Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Stroj podle sdělení organizačního týmu nyní letí nad oceánem rychlostí 110 kilometrů zahodinu. 

Solar Impulse 2Postupně by měl vystoupat až do výšky osm a půl kilometru.

Cesta kolem světa začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35 tisíc kilometrů.

První etapy cesty probíhaly v relativně rychlém sledu, na čínském východním pobřeží se však letoun zdržel více než měsíc při čekání na počasí vhodné ke startu přes Pacifik.

Autor: DPA, ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Jiji Press Photo/Yusuke Morishita, Ajit Solanki, Laurent Gillieron

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ