Průšvih
Tutanchamonově masce odpadly při čištění vousy
22.01.2015 11:00
Modro-zlaté vousy asi nejznámější pohřební masky starověkého Egypta, která patří faraonovi Tutanchamonovi, musely být prý znovu přilepeny poté, co při neopatrném čištění z cenné památky odpadly. Konzervátoři Egyptského muzea v Káhiře prý však použili k opravě nevhodnou epoxidovou pryskyřici.
Zástupci káhirského muzea nehodu, která se stala už loni, potvrdili. Jeden z nich ale odmítl, že se jednalo o nedbalost. Vousy z pohřební masky prý odstranili záměrně, protože se uvolňovaly. Všichni tři oslovení konzervátoři se prý ale shodli na tom, že vedení přikázalo památku opravit co nejrychleji a že kvůli tomu bylo použito nevhodné pojivo.
"Epoxidová pryskyřice vykazuje vysokou pojivou schopnost a používá se na kov nebo na dřevo, ale nemyslím si, že byla vhodná pro tak vzácný předmět jakým je Tutanchamonova zlatá maska," uvedl jeden z restaurátorů. Na masce je prý nyní znatelná mezera mezi bradou a vousy vyplněná "jasně žlutou hmotou".
Další z pracovníků muzea uvedl, že kolega, který zásah prováděl, se pokusil viditelné zbytky zaschlé pryskyřice odstranit špachtlí a masku přitom poškrábal. Muzeum prý již zahájilo vyšetřování celého incidentu.
Egyptský cestovní ruch kdysi tvořil páteř místní ekonomiky a muzeum starověku v Káhiře bylo jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. V důsledku neklidné politické situace po revoluci v roce 2011 však počet zahraničních turistů v zemi výrazně poklesl. Modernizace muzeí a otevírání nových archeologických nalezišť je podle agentury Reuters součástí strategie egyptské vlády na oživení turismu.
Otevření téměř neporušené hrobky faraona Tutanchamona britským archeologem Howardem Carterem vyvolalo v roce 1922 vlnu zájmu o dějiny starého Egypta.
Tutanchamon vládl zřejmě v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem. Zemřel ve věku 17 nebo 18 let. Byl synem Achnatona, který zavedl kult jediného boha Atona - Slunce, avšak za Tutanchamona se Egypt vrátil znovu ke kultu hlavního boha Amona.
Egyptské muzeum bylo na náměstí Tahrír v centru Káhiry otevřeno v roce 1902 a skrývá se v něm 107 sálů s 160 tisíci artefakty pocházejícími z období 5000 let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.