Ústecké muzeum připravuje k výročí paroplavby na Labi velkou výstavu. Vrátí se prostřednictvím objemných exponátů i dobových fotografií do zlatých časů lodní dopravy z počátku 19. století, kdy se díky čilému přístavnímu ruchu přezdívalo městu Malý Hamburk. Výstava nahradí expozici Tenkrát na severozápadě, s níž ústecké muzeum zvítězilo v národní soutěži Gloria musaealis.
Hlavní výstava letošní turistické sezony se otevře 2. června. "Bude se věnovat fenoménu paroplavby, která významně pomohla k rozvoji města v 19. století a první polovině 20. století," řekl ředitel muzea Václav Houfek, který ve středu převzal v Praze ocenění za nejlepší výstavu roku 2015. Ve čtrnáctém ročníku soutěže Ústí porazilo mnohem větší muzea a galerie s významně objemnějšími rozpočty. "Je to ocenění práce všech zaměstnanců. Výstava se líbila porotě nejen tématem, ale i zpracováním výtvarným, které pro nás dělal Richard Loskot," uvedl ředitel.
Právě Loskot nyní tvoří i nadcházející výstavu Plavba na páře. V muzeu vzniká umělecký model parníku s použitím skutečných součástek, jako je třeba 150 kilogramů vážící lodní šroub. Vstupem do další místnosti se návštěvníci ocitnou na dně Labe a uvidí, jak vypadala řeka před zásahem do jejího koryta a po něm. Společenskému životu ve městě, které kdysi bylo největším přístavním městem Rakouska-Uherska, patří další prostor.
Paroplavbu, jejíž éra skončila v 60. letech 20. století, uvidí turisté na fotografiích, obrazech, dokumentech. "Exponátů bude hodně, chceme poukázat na význam řeky, paroplavby. Autentické předměty budou dokumentovat vývoj parních strojů, lodí, nebudou chybět grafiky a práce umělců," doplnil Houfek.
Slavnostní zahájení výstavy ozvláštní scénické čtení z připravovaného divadelního představení hry Jaroslava Haška Z Karlína do Bratislavy parníkem Lanna 8 za 365 dní. "Je to jedna z mála her z lodního prostředí psaná jako kabaret, jenž vycházel ze skutečné události, kdy kapitán dostal rozkaz doplout z Prahy do Bratislavy a trvalo mu to nakonec rok," přiblížil Houfek.