Novou expozici s desítkou nejjedovatějších hadů světa chce příští rok otevřít plzeňská zoologická zahrada. Atraktivní expozice si vyžádá mimořádná opatření a několikanásobné jištění terárií pro bezpečnost chovatelů i návštěvníků, říká ředitel zahrady Jiří Trávníček. Kromě toho chce zoo příští rok otevřít dva nové pavilony pro drápkaté opičky a želvy a expozici věnovanou ohroženým živočichům Filipín.
Z jedovatých hadů zatím zoo chová zmiji gabunskou v africkém nočním pavilonu a chřestýše. Nová kolekce by podle Trávníčka měla pro návštěvníky být dávkou adrenalinu. "V nových biotopových teráriích představíme nejjedovatější hady z celého světa. Budou tu největší jedovatí hadi na světě - kobry královské, chřestýši, plivající kobry, chřestýšovci pralesní, mamby černé, mamby zelené," popsal Trávníček, pro něhož je chov hadů i celoživotním soukromým koníčkem.
Jedovatí hadi budou v tropickém pavilonu, který je nejstarším pavilonem zoo. V části pavilonu by měly zhruba za dva milionu korun vzniknout nové expozice pro hady. Projekt včetně složitého jištění je už připraven. Tři chovatele, kteří se budou o nebezpečné plazy starat, poslala zoo do Švédska na školení ke společnosti, jež profesionálně školí lidi z celého světa pro chov jedovatých živočichů.
Zoo získala dotaci EU na projekt Stopy člověka v přírodě. Díky tomu staví za téměř 30 milionů korun dva nové pavilony pro suchozemské želvy a drápkaté opičky. V uvolněném místě po opičkách v tropickém pavilonu plánuje Trávníček expozici Talarak. Ponese jméno podle záchranné stanice živočichů, v níž na Filipínách působí bývalý zaměstnanec zoo. "Uděláme tu expozici vzácných filipínských ptáků, savců, plazů, kteří v přírodě vymírají," plánuje Trávníček. Kromě představení vzácné filipínské fauny by plzeňská zoo chtěla pomoci získávat peníze na chod záchranného centra.
Pokud půjde vše podle plánů, terária jedovatých hadů se v zoo otevřou příští rok v létě, pavilony drápkatých opic a euroasijských želv na podzim a filipínská expozice Talarak jako vánoční dárek pro návštěvníky.