Uprostřed množství dinosaurů a robotů se tyčí obrovitý středověký hrad z písku, s věžičkami a padacím mostem, vše vypracované do nejmenších detailů. Uvnitř se skrývá jeden luxusní hotelový pokoj. Písečný hotel, který je údajně první na světě, se otevřel letos v létě v Nizozemsku.
Hrad s jedním jediným hotelovým pokojem byl postaven z tisíců kilogramů písku: zdi, strop i sochy zdobící pokoj, to vše je z tohoto nezvyklého materiálu.
"Napadlo nás to, když jsme viděli hotely z ledu, jaké jsou například ve Finsku nebo ve Švédsku," říká Maud Van Leeuwenová, ředitelka hotelu v jihonizozemském městě Oss.
V ledových hotelech spí zdaleka přicházející turisté na lůžku vytesaném z ledu v pokojích, kde teplota neklesne pod minus osm stupňů Celsia.
V Ossu tak tvrdé podmínky nejsou. Ovšem stejně jako ve Švédsku nebo Finsku je i zdejší pokoj zamýšlen jako pomíjivé dílo.
"Máme hodně umělců, kteří pracují stejně tak dobře s ledem jako s pískem, a tak jsme si řekli, proč bychom nemohli postavit písečný hotel," vysvětluje Van Leeuwenová.
V Nizozemsku byly postaveny dva hotely, jeden na severu a druhý na jihu, v rámci každoročních festivalů skulptur z písku. Na festivalu v Ossu vznikla třicítka soch dinosaurů či robotů pod názvem Cestování v čase, ve Sneeku na severu země mohli návštěvníci zase cestovat po Asii.
"Pro někoho je přespání v písečném hradu dětský sen, pro jiné je to dobrodružství," uvádí Van Leeuwenová. Pro další to je příležitost, jak něco oslavit, dodává. Písečný hrad vzbudil velký zájem jak u Nizozemců, tak u zahraničních turistů.
Erwin z malého městečka v centrální části Nizozemska se zde rozhodl oslavit kulaté výročí vztahu s přítelkyní. "Chtěl jsem něco speciálního a také jsem si chtěl splnit svůj dětský sen: spát v písečném hradu," říká.
Ti, kdo by se obávali nepohodlí, se nemusejí nijak znepokojovat: nábytek není z písku a podlaha je pokryta šedým kobercem. Pokoj je vyzdoben písečnými sochami představujícími mimo jiné královnu Kleopatru či erb města Oss.
"Pokoj byl nejprve zkonstruován z dřevěných panelů, které pak byly pokryty pískem. Když se dotknete zdi, ucítíte, že je písek velmi tvrdý: do písečné směsi totiž byl přidán klíh, aby bylo zaručeno, že se zdi nezřítí," objasňuje Van Leeuwenová.
Zrnka písku tedy rozhodně po pobytu v písečném hradu v Ossu v kufru návštěvníkům nezůstanou. Za jednu noc se tu platí v přepočtu asi čtyři tisíce korun.
Oba hotely, v Ossu a Sneeku, budou na zimu zavřeny, ale příští rok se zase otevřou, u příležitosti festivalů sochařského umění v těchto městech. Myšlenku možná převezmou i ve Velké Británii a v Německu.