V Plzni budou vystaveny vozítka a suvenýry cestovatele Přibáně

Relax
28. 2. 2017
Výstavu s názvem Trabantem kolem světa doprovází bohatý program.
Výstavu s názvem Trabantem kolem světa doprovází bohatý program.

Žluté trabanty Egu a Babu cestovatele Dana Přibáně, motorky, suvenýry, filmy a spousty fotografií budou vystaveny v plzeňském DEPO2015 od 10. března do 28. května. Výstavu Trabantem kolem světa doprovází bohatý program přednášek a komentovaných prohlídek přímo s cestovatelem, projekce i programy pro školy, řekla Mirka Reifová ze společnosti Plzeň 2015.

K vidění budou také cestovatelské potřeby, bivaky, rekvizity, filmy a fotografie. "Nejsou to typické suvenýry, ale věci, které mají hezký příběh, například smotek sítě s krabem z jižní Austrálie, kde jsme utopili auto," uvedl Přibáň. Příběhy podle něj lidi hrozně baví. V dokumentování zemí už není šance být objevní.

"Všude se někdo ptá, jestli jsou naši trabanti někde k vidění, a já je musel vždycky zklamat. K tomu mám rád zážitková muzea a jednou bych chtěl mít expediční muzeum," řekl Přibáň. Má rád podobné industriální prostory, jako je bývalé depo autobusů a trolejbusů, kde se jeho výstava koná, a kde by si uměl stálou expozici představit.

Navzdory mnoha technickým, organizačním a přírodním komplikacím překonal jeho tým na cestách Hedvábnou stezku, Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii. Kromě dvou trabantů, v Plzni ještě originálně špinavých z Indonésie, projely některé z cest také polský "maluch" (Fiat 126), Jawa, Čezeta 175, kazašský pionýr a kyrgyzská Yamaha. V DEPO2015 budou kustodi, kteří budou lidem vyprávět, když tam Přibáň nebude.


"Pro většinu zemí trabant není raritou, protože absolutně neví, o co jde. Myslí si, že je to mini cooper. V Indonésii všichni volali Mistr Bean, Mistr Bean. Většinou se smějí vzhledu, ale Australané se smáli zvuku motoru, protože jim přišel nepředstavitelný dvoutaktní motor v autě," uvedl. Trabant je obrovským magnetem na lidi, což se potvrdilo i na hraničních přechodech v postsovětských republikách. Auto je tak ohromovalo, že na nás byli všude hodní, řekl.

Poslední cestu z Bangkoku do Prahy chce začít Přibáň příští rok v únoru, aby do Prahy dorazil v létě, nejpozději v září 2018. Renovace vozidel začne hned po plzeňské výstavě. "Mám velký sen dorazit do Samarkandu, což bylo nejvýchodnější město naší první cesty. A když tam dojedeme, tak tohle auto konečně objede svět," uvedl.

Sám cestovatel provede návštěvníky výstavou 16. března, 25. března a 12. dubna. Speciální akci má 13. května plzeňský Trabant klub, údajně poslední fungující klub v Česku, který cestovatelům dodává díly. Výstava si podle organizátorů klade za hlavní cíl najít v každém návštěvníkovi naději, že nikdy není pozdě dosáhnout čehokoliv.

Autor: ČTK Foto: Facebook , depo2015

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné