Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm má další návštěvnický rekord. O víkendu jeho branami prošel návštěvník s pořadovým číslem 300 tisíc, loni za celý rok památku navštívilo 286 664 lidí. Skanzen patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Zlínském kraji, loni si připomínal 90. let existence.
"Návštěvnost je v letošním roce hodně vysoká. Je to dáno pravděpodobně počasím i situací, se kterou se setkáváme v Evropě. Nicméně doufám, že to je i dobrou prací muzea, že se o sobě snažíme dát vědět a že připravujeme pro návštěvníky bohatou nabídku," řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Skanzen letos připravil přes 40 akcí.
Rekord byl překonán o víkendovém vánočním jarmarku, který byl letos poprvé dvoudenní a jejž do nedělního poledne navštívilo asi 12 tisíc lidí. S nimi se návštěvnost muzea vyšplhala už zhruba na 305 tisíc lidí. Muzeum letos kromě bohaté nabídky festivalů a pořadů dokončilo či zahájilo tři významné investiční akce.
"Otevřeli jsme novou stálou expozici v nových prostorách v domě Pod strání, která má název Valašská dědina - opravdu zapomenutý svět. Před týdnem jsme otevřeli úplně novou stálou expozici Jak jde kroj, tak se stroj, která je unikátní v rámci celé České republiky," uvedl Ondruš.
Letos muzeum také zahájilo obnovu vyhořelého Libušína na Pustevnách. "Káceli jsme dřevo, v zimě ho začneme tesat. Jakmile na jaře počasí dovolí, začne Libušín stoupat nahoru," řekl Ondruš. Muzeum na příští rok opět chystá více než 40 akcí. Kromě Libušína, jehož stavba přijde téměř na 80 milionů korun, připravuje také stavbu nového depozitáře v nedalekém Frenštátě pod Radhoštěm. Stavět by se mohlo začít už v příštím roce, investice za zhruba 130 milionů korun by měla být hotová za tři roky.
Skanzen návštěvníkům také ukazuje tradiční práce na Valašsku a způsob života v dřívějších dobách. Skládá se ze tří areálů - Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. V areálu, který v roce 1925 založili bratři Bohumír a Alois Jaroňkovi, byly původně tři měšťanské domy. Nyní je v něm stovka typických valašských staveb.