Inovativní nápad, nebo plíživá islamizace Evropy? Bruselané mají jasno: dvacet čtyři metry vysoká kovová konstrukce pokrytá projekčním plátnem nemá na vánočním trhu v centru města co dělat.
S nápadem nahradit tradiční vánoční strom uměleckou konstrukcí se světelnou show přišli letos bruselští radní. Neodradil je ani fakt, že inovativní vánoční strom má být až šestkrát dražší než strom obyčejný - jeho cena má být téměř 45 tisíc eur (více než milion sto tisíc korun).
Proti stromu z oceli se během několika dní objevily masové protesty na sociálních sítích. Petici proti němu podepsalo do středečního rána téměř jednadvacet tisíc lidí. Mnozí z nich přitom v diskuzních příspěvcích přizvukují znění petice Lapetition.be, která se ohrazuje proti tomu, že vedení města prý stále více upozaďuje křesťanské tradice a tím jde na ruku rostoucímu počtu muslimských obyvatel města.
"Poté, co jste zakázali vánoční stromečky na soudech. Poté, co jste zakázali náboženské symboly v městských institucích a školách. Poté, co jste zakázali vařit ve školních jídelnách vepřové maso. Poté, co jste vánoční trhy přejmenovali na "zimní radovánky", jste se ještě rozhodli nám vzít i vánoční stromek na Grand Place," stěžuje si petice z pera Oliviera van Veerdegema, která žádá zachovat tradiční strom jako znak respektu k místním hodnotám.
Bruselský socialistický starosta Freddy Thielemans kritiku odmítá a belgickému tisku sdělil, že elektronický strom považuje za počin, který má městu dát nový kabát a vrátit jej na mapu světa jako místo, kde se snoubí tradice a modernita. Debaty o ústupu od křesťanských tradic považuje za rasistické a občany uklidňuje tím, že přece pod elektronickým stromem budou jako obvykle jesličky.
Jedno je jisté, zatímco na tradiční dřevěný strom se návštěvníci vánočních trhů mohli dívat pouze zdola, na elektronický strom budou moci od 30. listopadu za čtyři eura vyšplhat. A to přesto (nebo možná právě proto), že jak vtipkují belgická media: "Ceci n'est pas un arbre" - "Toto není strom, " s odkazem na slavného belgického surrealistu René Margrietta a jeho proslulý obraz s fajkou a nápisem: "Toto není fajfka".